Tırnak lekeleri hastalık habercisi!

Tırnak lekeleri hastalık habercisi!
Yayınlanma Tarihi: 26.01.2016 12:21
Değiştirme Tarihi: 26.01.2016 12:21

Sağlıklı bir tırnağın renginin dokunulduğunda pembe ya da pembemsi beyaz olması gerekir...

Beyaz tırnaklar

Tüm tırnağa uzanan yatay beyaz dalgalanmalar birden fazla tırnakta görülebilir. Bunun nedeni genellikle böbrek veya karaciğer rahatsızlıklarıdır. Ayrıca protein ve başka besin eksikliğinden de kaynaklanabilirler. Tırnakta oluşan kısa, beyaz ve yatay çizgilerse muhtemelen darbe sonucu oluşmuştur, zamanla kaybolur.

Sarı tırnaklar

Enfeksiyon veya daha ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Ayrıca sarı tırnaklar bir mantar enfeksiyonuna da işaret ediyor olabilir. Tiroit hormonundan kaynaklanan sorunlar da tırnaklarınızın sararmasına sebep olabilir.

Soluk tırnaklar

Tırnak yatağının soluk, beyazımsı görünüşü, kansızlığın göstergelerinden biridir. Anemi denilen rahatsızlık; kırmızı kan hücresi sayısının düşüklüğü ve demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Kan yeterince oksijen taşıyamadığı için cildin de soluk görünmesine vesile olur. Yeşil yapraklı sebzeler, hububat, kırmızı et ve yumurta sarısı gibi besin kaynaklarından yeterince demir aldığınızdan emin olun. Solgun tırnaklar aynı zamanda erken diyabet ve karaciğer bozukluğu gibi daha ciddi sağlık sorunlarının habercisidir.

Kırılgan ve incelmiş tırnaklar

Tırnak uçları en hafif darbede bile çıtır çıtır kırılıyorsa, tiroit rahatsızlığından şüphe edilir. Tiroit bezi vücudun metabolizmasını, enerjisini ve büyümeyi düzenler. Tiroit hormonunun düşüklüğü kendini saç dökülmesi, kırılgan ince ve geç uzayan tırnaklar şeklinde belli eder. Fazlası ise tırnağın, tırnak yatağından ayrışmasına neden olabilir.

Beyaz noktalar

Çocuklar arasında "kaç sevgilin olacak?" şeklinde şakalara konu olsa da, uzmanlar bu noktaların kalıtımsal, yaralanma ve ağır manikür sonucu veya bilinmeyen başka sebeplerden kaynaklanabileceğini belirtiyor.