Taşıyıcı annelik yasaklanıyor mu?

Taşıyıcı annelik yasaklanıyor mu?
Yayınlanma Tarihi: 08.09.2016 16:25 | Değiştirme Tarihi: 08.09.2016 16:27

Hindistan hükümeti taşıyıcı annelik endüstrisini tamamen yasaklamayı düşünüyor

Hindistan'da hükümet yıllık büyüklüğü bir milyar doları aşan ticari taşıyıcı annelik endüstrisini yasaklamaya hazırlanıyor.

Karşıtları, tasarının endüstrinin yasa dışı bir şekilde devam etmesine yol açacağını savunuyor.
Hindistan dünyanın "taşıyıcı anne merkezi" olarak biliniyor. Aralarında çok sayıda yabancının da bulunduğu doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftler, embriyolarını doğuma kadar taşımaları için Hint kadınlara ödeme yapıyor.

 

Eleştiriler artıyor

Endüstrinin yıllık büyüklüğünün bir milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu alanda yasal bir düzenleme olmaması eleştiriliyor.

Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj tasarıya göre sadece en az beş yıllık evli Hint çiftlerin yakın bir akrabalarına taşıyıcı annelik yaptırabileceğini söyledi.

Swaraj "Bu, ticari taşıyıcı anneliği tamamen yasaklayan kapsamlı bir tasarı." dedi.
Hindistan dünyanın en yoksul insanlarının üçte birine ev sahipliği yapıyor. Yoksulluğun kadınların para karşılığı taşıcı annelik yapmasında büyük rol oynadığı söyleniyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Taşıyıcı annelik nedir?

Taşıyıcı annelik yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler kendi yumurta ve sperm hücrelerini kullanmasına rağmen bebek başka bir kadının rahminde büyür ve gelişir. Annenin gebe olmaya uygun bir rahmi olmadığı ya da rahmin hiç olmadığı durumlarda çiftlerin yumurta ve sperm hücreleri döllenerek, başka bir kadının rahmine nakledilir. Bu şekilde hamile kalıp, doğuran kadınlara taşıyıcı anne adı verilir. Bu şekilde doğan bebek kendi anne ve babasının genetiğini taşır. Diğer bir anlamda bebeğin biyolojik anne ve babasıdır.

Çok fazla görülmese de rahmi olmayan bazı kadınlarda aynı zamanda yumurta verememe durumu da görülebilmektedir. Böyle durumlarda taşıyıcı anne, yumurta veren anne de olabilmektedir. Dolayısıyla böyle bir durumda taşıyıcı anne bebeğin biyolojik annesidir. Bu durumda da bebeği alan annenin, bebekle genetik bağı olması söz konusu değildir.