Sütün bilinmeyen faydaları

Doğduğumuz günden itibaren içmeye başladığımız süt, herkesin vücudu için gerekli olan besin kaynaklarını dengeli bir şekilde içinde barındırıyor.

Yayınlanma Tarihi: 14.01.2016 11:59
Değiştirme Tarihi: 14.01.2016 11:59
Sütün bilinmeyen faydaları

Doğduğumuz günden itibaren içmeye başladığımız süt, herkesin vücudu için gerekli olan besin kaynaklarını dengeli bir şekilde içinde barındırıyor.

Uzmanlar günde 2 bardak sütün zinde bir vücudun sırrı olduğu kadar pek çok hastalıktan korumanın da temel unsurlarından biri olduğuna dikkat çekiyor.

Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu… Süt ve türevlerinin içeriğinde kan yağları ve kan basıncının düşürülmesinde etkili olan protein, kalsiyum, fosfor gibi besin öğelerinin olması nedeniyle, her gün yeterli miktarda tüketimi koroner kalp hastalıklarından korunmada büyük önem taşıyor.Her gün düzenli içilen 2 bardak sağlıklı süt sayesinde hipertansiyon da dengeleniyor.

Okul başarısı

Ebeveynler açısından çocuklarının sağlığı kadar eğitimi de önemli…Çocukluk döneminde içilen günde 2 bardak süt zeka gelişimi açısından büyük önem taşırken, okul başarısını artırdığı kanıtlanmıştır.

Enerji 

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için besin gruplarına ihtiyacımız vardır.Bunlar süt ve türevleri, et, peynir, yumurta, ekmek, sebze ve meyvelerdir.Bu besin grupları içinde yalnızca süt enerji oluşumunda etkili olan karbonhidrat, protein ve yağı bir arada içeriyor.

Dişler

Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır.Sütte ki kalsiyum ve fosfor bu mikroorganizmalara doğal bir savunma sağlar.Her gün içilen süt dişlerde oluşabilecek çürükleri önlüyor.

Kilo kontrolü

Fazla kilo neredeyse çağımızın temel sorunu…Kilo sorununun minimum düzeye inmesi için sağlıklı ve uzun süre tok tutan glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmesi öneriliyor.Düzenli olarak her gün içilen iki bardak süt de düzensiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede önemli.

Mineral Kaybı

Sağlıklı bir gebelik için annenin sağlıklı beslenmesi çok önemli.Gebelik döneminde anne vücudunda azalan mineraller, günde 2 bardak süt içilerek karşılanabiliyor.

Kemik Gelişimi

Süt, güçlü kemikler için bire bir.. Düzenli içilen süt çocuklarda güçlü kemiklere neden olur.Yetişkinlerin de daha sağlıklı kemik yapısına ulaşabilmeleri için kalsiyum almaları gerekir, bunun için de kemiklerin yapı taşı.

Bağışıklık Sistemi

Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma olurken,İçeriğinde 40'tan fazla besin öğesi bulunan süt tüketiminin grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi kış hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor.

Cildi Güzelliği

Süt sağlığı olduğu kadar güzelliği de koruyor..Güzel ve sağlıklı bir cilt için dengeli beslenmenin önemi göz önüne alındığında sütün içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller;Akne ve cilt inflamasyonu riskini azaltıyor ve cilt sağlığını koruyor.