Sürekli aç hissetmenin nedenleri

Sürekli aç hissetmenin nedenleri
Yayınlanma Tarihi: 07.09.2016 14:33 | Değiştirme Tarihi: 07.09.2016 14:33

Hareketsiz yaşam, düzensiz ve sağlıksız beslenme, spor yapmama, duygusal boşluk, hormonal sorunlar veya sindirim sistemi bozukları… Hemen hepsi aslında sürekli açlık hissetmenizin ana sebebi olabilir.

Sürekli aç hissetme nedenleri ve çözümleri
Hareketsiz yaşam, düzensiz ve sağlıksız beslenme, spor yapmama, duygusal boşluk, hormonal sorunlar veya sindirim sistemi bozukları… Hemen hepsi aslında sürekli açlık hissetmenizin ana sebebi olabilir.

Duygusal Açlık
Birçok kişi için yemek yemek duygusal bir faaliyet kabul edilir. Bazıları bunu stres, üzüntü, öfke ve sinirlilik durumlarına cevaben yapar. Yemek yemek başlangıçta bu duyguları yatıştırıyor gibi görünebilirken, en derinde çözümün bu olmadığını hepimiz çok iyi bilmekteyizdir. Eğer duygusal açlığa sahip olduğunu düşünen biriyseniz, yeme dürtüsü oluştuğunda ne hissettiğinizin bir günlüğünü oluşturarak, duygularınız ve yeme arasındaki bağlantının derinlerine inmenize yardımcı olabilirsiniz. Eğer kendi davranış biçimlerinizin farkına varırsanız, duygusal açlık atakları geldiğinde abur cuburlara saldırmak yerine stresi hafifletmek için meditasyon dersleri almak gibi asıl meselenin çözümüne yönelik adımlar atabilirsiniz.

Uyku Eksikliği
Açlık ataklarının bir diğer nedeni ise yeterli uyku almamaktır. Yeterli miktarda uyku elde etmediğiniz zaman, vücut açlığı tetikleyen bir hormon olan ghrelin'i yüksek seviyelerde üretmeye başlar. Uyku eksikliği aynı zamanda şekerli ve tuzlu atıştırmalıklara yönelmek gibi yeme isteklerini harekete geçirmekle bağlantılıdır.

Su Kaybı
Bazı kişiler açlık hissini susuzluk hissiyle karıştırarak hata yapar. Her gün 8 ila 10 bardak su içtiğinizden emin olmalısınız. Çünkü su kaybı yaşamanız, açlık hissinizin artmasına neden olabilir. Su dışındaki içeceklerin su kaybını artırma eğilimi olmasından dolayı, eğer gün içinde kahve, çay ve meyve suyu gibi içecekleri fazlaca tüketiyorsanız, daha fazla su içerek bunu telefi etmelisiniz

Asitli İçecekler
Asitli içecekleri sürekli tüketiyorsanız, en iyi yol onlardan vazgeçmektir. Asitli içecekler daha fazla yeme isteği oluşturmayı sağlayacak şekilde vücudun tokluk mekanizmasını etkileyecek çeşitli maddeleri içerir, mesela yüksek fruktoz miktarına sahip mısır şurubu gibi. Tüm bunların yanında aynı zamanda yüksek su kaybı yaşatacak etkiye sahiptir. Asitli içeceklerin diyet olanları hiçbir şekilde daha iyi bir çözüm değildir çünkü yapay tatlandırıcılar da aynı şekilde aç hissetmenizi sağlar.