Sumak yediğinizde vücudunuza bu oluyor!

Sumak yediğinizde vücudunuza bu oluyor!

Ekşi tadıyla baharat olarak kullandığımız sumağın, yemeklere kattığı lezzetin ötesinde sağlığa birçok faydası bulunuyor. Sumak, içerdiği antioksidanlar ile öne çıkan bir baharat...

Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette oluyor. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülüyor ve mutfağımıza baharat olarak giriyor. 1 gram sumağın içeriğinde; 0,04 mg protein, 0,11 mg sabit yağ, 0,017 mg toplam şeker ve15,96 mg tanen bulunuyor.

Özellikle sumak kokuyu azalttığı için soğan salatalarında ve diğer salatalarda çeşni olarak tercih ediliyor. Ekşimsi tadı ile limonu aratmayan sumak, mercimek köftesi ve dolmalara farklı bir tat verir. Ayrıca yoğurtlu kebaplar ve zeytinyağlılar yine sumağın ekşimsi tadıyla lezzetlendiriliyor. 

Yemeklerinize tat katmak için mutfağınızda sıkça kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki bu baharat, lezzetinin ötesinde antioksidan açısından da oldukça zengin. Antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesi nedeniyle birçok rahatsızlığın tedavisinde olumlu etkiye sahip.

Sumak kansere, kalp hastalıklarına ve yaşlanmaya neden olabilen serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Yapılan çalışmalarda sumağın kanserli hücrelerin DNA bazlarının okside olduğu tespit edilmiştir. 

Ayrıca sumak, antiinflamatuvar (iltihabi reaksiyonu önleyen) diyetlere de mükemmel bir ilave olarak karşımıza çıkıyor. Sumağın diyabet hastaları üzerindeki olumlu etkileri de biliniyor. Obezite, hiperglisemi (yüksek kan şekeri), diyabeti önlemeye yardımcı oluyor. Konu üzerine yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca her gün sumak tüketen tip 2 diyabet hastalarında, kardiyovasküler hastalık risklerinin azaldığı gözlemlendi.

Sumağın damarları büzerek kanamayı durdurduğu, ateşi düşürdüğü, mikrop öldürücü özelliği olduğu, idrar kaçıran çocuklarda bu hastalığı giderdiği ve hazmı kolaylaştırarak ishali kestiği tespit edildi. Mide ekşimesine ve gastrite sumağın faydasının olduğu uzmanlarca belirtilmiştir. Sumak mide dostu bir ürün.Antimikrobiyal etkisi ile gıdaların daha uzun süre saklanmasına yardımcı olan sumak, özellikle iştahsızlık problemi yaşayan bireylerde iştah açıcı etkisi ile fayda sağlıyor. 

Baharatların günlük tuz kullanımı yerine geçebilmeleri, faydalarını bir kat daha artırıyor. Tuz tüketiminin azaltılmasında sumaktan yararlanmak da mümkün.

Drog (ilaç etken ya da ham maddesi anlamına geliyor) olarak özellikleri ise, kanamalarda kanı durdurucu, ishal kesici, antiseptik, ateş düşürücü, diş eti ve boğaz iltihaplarında iltihabı dağıtıcı özelliği bulunuyor. Belirli ölçülerde tüketildiğinde faydalı bir bitki sumak. Fakat unutulmamalı ki, her şeyin fazlası zarar da verebilir. Fazla sumak tüketilirse kabızlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon yani hipertansiyonu olan kişilerin sumak tüketmesi tavsiye edilmiyor. Ayrıca bazı sumak türleri zehirli olabilir, rastgele toplanarak tüketilmemelidir.

Görüntülenme : 1889 Yayınlanma Tarihi: 04/04/2016 16:17:28

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin