Stres sindirimi engelliyor!

Aşırı stresli olan kişilerde sindirim sorunları ortaya çıktığı açıklandı...

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2016 14:36
Değiştirme Tarihi: 01.03.2016 14:36
Stres sindirimi engelliyor!

Stres yemek borusu, mide ve barsaklarda farklı yansımalarla kendini gösteren birçok problem oluşturabilir. Bilim adamları uzun yıllardır stres faktörlerine bağlı sindirim sistemi bulguları ve belirtilerini tanımlayabilmek için sınıflamalar ve tanı kriterleri oluşturmuşlar ve çeşitli zamanlarda da bu kriterleri güncellemişlerdir. 

 

Strese bağlı olarak kişilerin;

 

Yemek borusunda; takılma hissi, yutma zorluğu
Midede; şişkinlik dolgunluk, geğirti, hazımsızlık, ülser benzeri ağrı, bulantı, kusma
Barsaklarda; karın ağrısı, ishal, kabızlık, ishal veya kabızlık atakları yaşayabilirler. 

 

Ancak önemli olan husus, sindirim sistemi belirtilerinin kesin olarak stres kaynaklı olduğunu söylemek için Gastroenteroloji uzmanınca diğer nedenlerin olmadığının teyit edilmesi bu yönde gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Aksi takdirde sindirim sisteminde belirttiğimiz belirtileri kendi, kendimize strese bağlıdır diyerek hekime müracaat etmemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. 

 

Aşırı şişkinlik, tokluk hissi, şişkinliğe bağlı nefes almada zorluk, buna bağlı olarak aşırı baş ağrısının yaşanması gibi nedenlerin çoğunun stres kaynaklı olduğunu söylemek mümkün.

 

Bulantı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık, son zamanlarda belirginleşen dışkılama alışanlığında değişiklik, makattan kanama gibi alarm bulguları olmadan şişkinli, hazımsızlık, doygunluk, ishal veya kabızlık ataklarının strese bağlı olabilme ihtimalinin yüksek olabileceği söylenebilir. Ancak yine de hekim tarafından bu tanının konulması gerektiği hususunu vurgulamak gerekir.