Soğuk odada mı yoksa sıcak odada mı uyumalı?

Soğuk odada mı yoksa sıcak odada mı uyumalı?
Yayınlanma Tarihi: 03.10.2016 13:27 | Değiştirme Tarihi: 03.10.2016 13:27

İyi bir gece uykusu sağlığımız için inanılmaz önemlidir.Hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan uyku, yaşamımızın üçte birini kaplıyor.

İyi bir gece uykusu sağlığımız açısından inanılmaz önemlidir.Hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan uyku, yaşamımızın üçte birini kaplıyor.Uyku vücudunmuz için bir dinlenme,yenilenme sürecidir.

Soğuk odada uyku;
Soğuk odada uyumanın en iyi yönlerinden biri kolay uykuya dalmaktır. Soğuk odada daha kaliteli ve derin uyuruz.Soğuk ortamlarda uyuyan kişiler daha sağlıklı.Uzmanlar soğuk odalarda uyumanın diyabet gibi metabolik hastalıkların riskini azalttığını vurguluyor. Soğuk ortamlarda uyuyan kişiller de melatonin hormonu salğılanır ve bu sayede erken yaşlanma engellenir.

Sıcak odada uyku;
Sıcak ortamlar, kaliteli uyku uyumanızı ve kolayca uykuya dalmanızı engeller. Sıcak odalarda uyuyan kişilerin daha rahat uyuya kalabilmeleri için sırtüstü veya yüzüstü yerine yan yatmaları daha doğrudur.Uzmanlar sıcak odada uyuyan kişilerin gün içerisinde düşük performans sergilediklerini ve öğenme güçlerinin azaldığını söylüyorlar. Gün içerisinde uykusuzluk yaptığından halsizlik yapar ve kişiler enerji toplamak için daha fazla yeme ihtiyacı hissederler.Buda kolay kilo almanıza ve düzensiz beslenmenize neden olabilir.