Soğuk havalarda cilt bakımı

Soğuk havalarda cilt bakımı
Yayınlanma Tarihi: 31.10.2016 13:52 | Değiştirme Tarihi: 31.10.2016 12:52

Soğuk havayla birlikte savunmasız kalan cildimizin bakımını ihmal etmemeli ve daha fazla özen göstermeliyiz.

Soğuk havalarda cilt bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk havanın etkilerini çevremizde olduğu kadar cildimiz üzerinde de görmeye başlarız. Soğuk hava, düşük nem oranı ve rüzgar bir araya geldiğinde, cildi kurutup zarar verebilirler. Kan dolaşımından damarların büzülmesine dek vücudumuzda çeşitli değişikliklere neden olan soğukla birlikte cildimiz de savunmasız kalır ve sanki cildimiz hızla yaşlanmışçasına belirtiler ortaya çıkar. Evlerde kullanılan merkezi ısıtma sistemleri de cilt kuruluğuna tuz biber olur. Kuru havalarda cilt kendi nemini salarak bu açığı kapatmaya çalışır. Soğuk havalarda cilt bakımı, cildin ekstra kuruluğu göz önüne alınarak yapılırsa, kış aylarını nemli ve daha sağlıklı bir cilt ile geçirmek mümkün olabilir.

Kış aylartında cildinizi soğuktan korumak için;

Bol bol su içmeli,

Sebze ve meyve tüketmeli,

Sağlıklı beslenmeye önem vermeli,

Sigara ve alkol kullanmamalı,

Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler kullanmalı,

Aşırı sıcak ve soğuktan kaçınmalısınız.

Cildi nemlendiren maske;

Kış aylarında cildiniz nemini kaybedebilir ve pul pul dökülebilir. Bu maskeyi düzenli kullanarak cildinizin daha nemli olmasını sağlaya bilirsiniz.

Malzemeler;

1 yemek kaşığı kaşığı bal,

Yarım yumurta sarısı,

1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Uygulanışı;

Bir çay kaşığı bal yarım yumurta sarısı birazda zeytinyağı eklenerek yapılan karışımı günde bir kez akşam vakitleri yüzünüze sürebilirsiniz. Cildinizi kışın çatlamalara ve kurumalara karşı koruyabilecek en iyi yöntemlerdendir.