Siyah noktalar hastalık habercisi!

Siyah noktalar hastalık habercisi!
Yayınlanma Tarihi: 20.05.2016 11:13 | Değiştirme Tarihi: 20.05.2016 11:13

Yüzünüzde çıkan siyah noktaların bulunduğu bölgeler başka bir şeyin habercisi olabilir mi? İşte siyah noktaların bulundukları bölgeler ve işaret ettikleri rahatsızlıklar...

Siyah noktalar yüzümüzün nerdeyse her yerinde kendilerini gösteriyor. Onlardan kurtulmak ise düşündüğümüz kadar kolay olmuyor. Acı verici birkaç işlemden sonra ancak bir kısmından kurtulabiliyoruz. 

 

Saç çizgisi

Eğer saç çizgisi civarında siyah nokta oluşumu fark ettiyseniz bu sizin saç bakım ürünlerinde aşırıya kaçtığınızı gösterir. Fazla miktarda uygulanan saç kremi benzeri ürünler derinizdeki gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna neden oluyor.

Kollar

Kollarınızın üst kısmında kırmızı noktalar var ise bu durum Keratosis Pilaris adlı cilt hastalığının işareti olabilir. Bu kalıtımsal bir cilt problemidir ve oldukça yaygın görülür. Kıl köklerinde biriken keratin nedeniyle oluşan kırmızı kabarcıklar için dermatoloğunuza başvurmalısınız.

Kulaklar

Kulaklarda görülen siyah noktalar vücudunuzun susuz kaldığını gösterir. Günde yaklaşık 2 litre su içmeye özen gösterin.

Kaşlar arası ve burun üstü

Siyah nokta oluşumu kaşlarınızın arasındaki bölgede ve burnunuzun üstünde ise ergenlik dönemine girdiğinizi ya da fazla stres altında olduğunuzu gösterir.

Yaşadığınız strese cevap olarak vücudunuz adrenalin seviyesini yükseltir ve bu da yağ salgılanmasını artırır.

Yanaklar

Yanaklarda oluşan siyah noktalar ellerinizi daha çok yıkamanız gerektiğinin bir işareti. Kirli ellerle yüzünüze dokunduğunuzda siyah nokta oluşumunu başlatmış oluyorsunuz çünkü ellerinizdeki kirler direkt gözeneklere nüfuz ediyor.


Ağız kenarı

Dudak çevresinde görülen siyah noktalar kötü beslenme alışkanlıklarınıza işaret eder. Asitli ve yağlı yiyeceklerin kalıntıları dudak kenarlarındaki gözenekleri tıkar. Üstelik yağlı ellerinizle cildinize dokunduğunuzda da aynı etkiyi yaratmış olursunuz.