Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Sigara saçlarınıza da zarar veriyor!

Sigara saçlarınıza da zarar veriyor!

Sigara ciğerlerimize olduğu kadar saçlarımıza hatta tüm vücudumuza zarar veriyor...

05.01.2016 12:20

Sigarayı insanı baştan aşağı bitiren bir sinsi bir canavar olarak tabir etmemiz yanlış olmaz sanırım. Saç bakımı için uğraştığımız vakti biraz da sigarayı bırakmak için uğraşırsak sigaranın saça ve sağlığımıza zararlarını önlemiş oluruz.

Saçlarımız için fazla erkeklik hormonunun zararlı olduğu düşünülüyor. Bu çerçevede, stres altındaki kişiler bu hormonları daha çok üreterek saç kaybına maruz kalıyor.

Demir eksikliği de saç kaybının nedenleri arasında yer alıyor. Vücutta demiri depolayarak kontrollü bir şekilde salan bir molekül olan ferritinin seviyesi, yeterli demir olmadığında düşüyor. Bunun için kırmızı et, yeşil sebze, ceviz ve kuruyemiş gibi demir açısından zengin besinlerle beslenmek gerekiyor.

Sık sık saç boyamak da zararlı. Boyanın içindeki bazı maddeler, saçı doğal neminden yoksun bırakarak kolayca kırılmasına yol açabiliyor. Araştırmalar, kimyasal PPD içeren boyaların alerjik reaksiyonlara ve deri yangısına yol açabildiğini gösteriyor.

Archives of Dermatology gazetesinde yer alan bir başka araştırma haberine göre de sigaranın, kanser ve kalp hastalıklarına yol açtığı gibi saç dökülmesine de neden olabildiğini ortaya koydu.

Sigaranın, damarlara zarar verdiğinden saç foliküllerine kan akışını engellediği düşünülüyor. Sigaranın ürettiği serbest radikaller ve çevresel etkenler de saç kaybına neden oluyor.

Yorumlar | 0
üye profil