Ses Kısıklığının Bilmediğiniz Nedenleri

Sonbahar ve kış aylarında artan ses kısıklığı, sadece üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanmıyor.

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2011 11:14
Değiştirme Tarihi: 27.10.2011 11:27
Ses Kısıklığının Bilmediğiniz Nedenleri

Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde oluşan ses kısıklığı, toplumda genellikle soğuk algınlığı ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtisi olarak algılanıyor.

Oysa alerjiler, çevresel uyaranlara maruz kalma ya da maçta tuttuğunuz takımı desteklerken şiddetle bağırmak gibi pek çok etken, ses problemlerine neden olabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz, ses kısıklığına yol açan etkenleri ve korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı:

MESLEĞİN ETKİSİ VAR

Ses kısıklığı en çok kimleri etkisi altına alıyor? 
İçine kapalı, sosyal bir karaktere sahip olmayan kişilerde ses kısıklığı pek görülmüyor.

Sosyal yapısı daha ön planda olanlar ise seslerini yoğun kullandıkları için bu sorunla daha sık karşılaşıyor.

Tabii ki mesleklerin de büyük önemi var: İlkokul öğretmenleri, çağrı merkezi çalışanları, şarkıcılar, avukatlar, doktorlar... Yani, sesin yoğun kullanıldığı iş alanlarında çalışanlar ses kısıklığından daha sık etkileniyor. 

ALERJİ ÖDEM YAPIYOR 

Ses neden kısılıyor? 
Ses kısıklığına yol açan pek çok faktör var. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonları; geriye akıntı yaratarak ses tellerine olumsuz etkide bulunuyor.

Kadınların âdet dönemlerinde, östrojen seviyesi yükseldiği için ses tellerinde oluşan ödem ise çok konuşulduğu takdirde ses telinde yaralanmalara neden olabiliyor.

Özellikle şarkıcıların, âdet günlerinde sahneye çıkmamaları, albüm kaydı veya benzeri çalışmalara başlamamaları gerekiyor. 

Yenilen ya da içilen şeylerin ses tellerini olumsuz yönde etkilemesi söz konusu oluyor mu? 
Aşırı sıcak içecekler, ses telleri ve çevresinde termal etki yaratarak gıcık hissi, seste çatallanma ve kısılmaya yol açabiliyor.

Alerji de ses telleri üzerinde ödem oluşturarak ses kısıklığına neden olan bir başka etken. Sesin yanlış kullanımı, reflü hastalığı ve sigara içmek ise bu sağlık sorununun en belirgin tetikleyicileri olarak biliniyor. 

REFLÜ SES DÜŞMANI
Midedeki asidin yemek borusundan gırtlağa ulaşarak bu bölgede toksik etki yapması, ses hastalıklarına neden oluyor.
Yapılan çalışmalarda; ses kısıklığı şikayeti olan hastaların yüzde 60'ında reflü tespit edilmiş. Başka bir çalışma ise gırtlak kanserine yol açan ikinci önemli nedenin reflü olduğunu saptamış.

15 GÜNÜ AŞAN SES KISIKLIĞI KANSER BELİRTİSİ OLABİLİR

Ne zaman doktora başvurmalıyız?
Ses kısıklığı nedenleri arasında kanser çok az bir yer tutsa da, ihmale gelmez. Ayrıca, erken yakalandığında tedavi başarısının yüzde 100 olduğunu da unutmamalıyız.

Ses kısıklığı, gırtlak kanserinin en erken belirtisi olduğu için 15 günü geçerse mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalı. 

ÜÇ FARKLI TEDAVİ UYGULANIYOR 

Hastalık nasıl teşhis ediliyor? 
Sesi kısılan hastalar, dikkatli bir şekilde endoskop ve stroboskop gibi modern teknolojik cihazlar kullanılarak muayene ediliyor.

                                                                      KAYNAK:SABAH

Etiketler: ses - kısıklığı