Şekerleme yapmak kalbi koruyor!

Şekerleme yapmak kalbi koruyor!
Yayınlanma Tarihi: 14.05.2016 17:21 | Değiştirme Tarihi: 14.05.2016 17:21

Gün içerisinde eğer tükenmenin eşiğine geldiyseniz, yapabileceğiniz en iyi şey gözlerinizi kapatın ve ‘şekerleme’, nam-ı diğer ‘siesta’nın gücünden faydalananın. İşte şekerlemenin faydaları…

Düzenli şekerleme, aslında vücudunuz ve zihniniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Gün ortasında tükendiğinizi hissettiğinizde kısacık bir mola vererek, uyandığınızda işlerinizi daha rahat yoluna koyabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, bir kanepe üzerindeki birkaç dakikalık öğlen uykusunun harikalar yarattığını gösteriyor. 

 

Şekerlemeyle vücudunuza, zihninize ve ruhunuza ne gibi faydalar sağlayabilir ve bunu nasıl uygulayabilirsiniz? 

 

Öğlen uykusunun faydaları

 

1.Bilişsel performansı kuvvetlendirir

Hepimiz geceleri yeterli uykuyu alamadıysak, ertesi günün kesinlikle iyi geçmeyeceğini biliyoruz. Bu durum iş yapış şeklimize de yansır. Verimliliğimiz düşer. Çünkü uyku öğrenme ve hafızamızda bilgi tutma kapasitemizi etkiler. Bunun için, gün içinde kendinizi zihin olarak yorgun hissettiğinizde uyku molası iyi gelecektir. Araştırmalar, 60 ila 90 dakika arasında bir uyku çekmenin, 24 saat sonrasına kadar zihinsel performansı artırdığını gösteriyor. 

 

2.Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, düzenli şekerleme yapan insanların ileri yaşlarda daha az kalp sorunlarıyla karşılaştıklarını gösteriyor. Her gün 30 dakikalık gündüz uykusu, normal bir süre olarak kabul ediliyor. 

 

3.Stres ve kaygıyı yatıştırıyor

Yorulduğumuzda stresli oluruz. Stresin etkisiyle de kendimizi daha yorgun hissederiz ve bu bir sarmala dönüşür. Gündüz uykusu, gerilimin en yüksek olduğu zamanda, en doğru yatıştırıcı rolü oynayabilir. Yorulduğunuzda stresinizi artırıp daha fazla kendinizi yorgun hissetmemeniz için, kısa gündüz uykusu molası vermeyi düşünebilirsiniz.
2012 yılında yapılan bir çalışmada, öğlen uykusu verilmeyen deneklerde sağlığa zarar verebilen, strese bağlı 3 farklı hormonda artış saptandı. 

 

4. Gündüz uykusu kötü beslenmeyi önler

Yorgun ve enerjiniz düşük olduğunda, canınız genellikle bir şeyler yemek ister. Ama bu başka sorunlara yol açabilir. Çoğu zaman da enerjiyi artıracak kötü abur cuburlara yöneliriz. Kötü beslenmenin yerine gündüz uykusunu tercih edebilirsiniz. Sadece 10-15 dakikalık şekerleme bile, enerji ihtiyacınızı karşılayacağı gibi kötü beslenme isteğinin de önüne geçecektir. Bu durumda atıştırmak yerine şekerleme yapabilirsiniz. 

 

5.Fiziksel performansınızı artırır

Uyumak ve spor, fiziksel performans açısından ters görünebilir. Ancak araştırmalar, gün içerisinde kısa uykuların, sporcuların enerjilerini yüksek tutmalarını ve böylece fiziksel performanslarını artırmalarını sağlıyor. 

 

Daha verimli şekerleme için ipuçları

1.Zaman ayarlama

Çoğu kişi 30 dakikadan fazla şekerleme yapmayı sevmeyebilir. Süre sizin ihtiyacınıza göre 5 ila 45 dakika arasında değişebilir. Saatinizi kurun ve çeşitli zaman dilimlerini deneyerek sizin için en uygun şekerleme süresini bulun. Gün içerisinde, 5 ile 45 dakika arasında uyuyarak günün kalanını daha iyi geçirebilirsiniz. 

 

2.Siesta öğleden sonradır

Öğleden önce şekerleme yapmak için ideal bir zaman dilimi olarak durmuyor. Sabah-öğle zaman dilimi erken olduğundan, ikinci kez şekerleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Öğlenden sonrası ideal siesta zamanı. Ancak çok geçe bırakmamak yararlı olabilir. Çünkü geç vakitte şekerleme yaparsanız gece uyku düzeninizi bozabilirsiniz. 

 

3.Şekerleme için uygun koşulları seçin

Şekerleme için serin ve karanlık bir yer seçin. Ancak çok karanlık olmamalı, çünkü derin bir uykuya geçebilirsiniz. Vücut ısınızı korumak için battaniye kullanabilirsiniz. Başınızın biraz yüksekte olması da, kanepenin kolu veya yüksek yastık gibi derin uykuya geçmenizi önleyecektir. 

 

4.Siesta aksesuarları

Evet, şekerleme yapmak için bazı aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Örneğin çok aydınlık bir yer ise, hemen uykuya geçmeniz için gözlerinize maske, uyandırıcı olarak telefonunuz veya alarm gerekebilir. Ayrıca kahve ya da çay. Şekerlemeden hemen önce içerseniz uyandığınızda enerjik olabilirsiniz. Bir de kalem. Bazılarımız ofiste elinde kalemle şekerleme yapmayı sever. Uykuya geçerken kalem yavaş yavaş elden kayar. Tam uykuya geçince de el gevşer ve kalem düşer. Böylece kalem sesiyle uyanabilirler. Yani bir nevi alarm!

 

5.Yeterince uyuyun

Uyku bir lüks değildir. Yemek gibi, su gibi sağlığınız için gerekli bir ihtiyaç. Ancak çoğu insan siestayı uygulamıyor. Amerika’da yapılan bir çalışmada insanların sadece yüzde 34’ü şekerleme yapıyor ve yüzde 48’i uyku yoksunluğu hissettiğini söylüyor. Şekerleme yapmak yanlış veya utanılacak bir şey değildir ve insanı tembel yapmaz. Aksine zihni ve bedeni dinlendirerek daha enerjik kılar. Dünyada birçok şirket, daha verimli çalışanlar için şekerleme molasına başladı bile.