Sakız çiğnemenin faydaları!

Dünyanın dört bir yerinde, hiç istisnasız en çok tüketilen ürünlerden biri sakız. Sakız çiğnemenin keyifli bir etkinlik olması dışında birçok faydası da var...

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2016 11:30
Değiştirme Tarihi: 11.01.2016 11:30
Sakız çiğnemenin faydaları!

İştahı azaltır

Sakız çiğnemek iştah dengesini sağlamaya yardımcı olur. Dünyaca ünlü Appetite dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki öğlen saatlerinde yapılan atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlığı ve kalori alımını düşürmeye yardımcı oluyor. Yapılan başka bir araştırmada ise akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik süreçte birer saat aralıklarla 10-15 dakika sakız çiğneyen yetişkin insanlar, sakız çiğnemeyenler yetişkinlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az aldıkları görülmüştür.

Kilo dengesine yardımcıdır

Sakız kolay, ucuz ve düşük kalorilidir. Herhangi bir markanın şekerli bir sakızı aşağı yukarı 5 ile 10 kalori arasındadır. Sakız çiğnemenin faydası, atıştırmayı önlemek ve kalori alımını düşürmektir. Ayrıca canınız tatlı istediğinde yüksek kalorili tatlılara yönelmek yerine şekerli sakız çiğneyebilirsiniz. 

Atıştırma

Sakızın başka bir yararı ise hem düşük kalorili olması hem de yüksek kalorili atıştırmaların yerini alabilmesidir. Bilhassa, 140 kalorilik 1 ya da 2 parça çikolatalı kurabiye yemek yerine 2 tane 20 kalorilik sakız çiğnemek size 120 kalori kazandırır.

Konsantrasyon ve stres 

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliği düşürmenin en basit yöntemini arıyorsanız, sakız çiğnemeken daha kolay bir yol yoktur. Daha önce yayınlanan çalışmalar, sakız çiğnemenin hafızaya ve zekaya da iyi gelebileceğini ortaya koymuştur

Beyne giden kanı artırıyor

Çoğu sporcu ve eğitmenleri oyun sırasında sakin olabilmek ve gerginliği düşürmek için sakız çiğnemeyi seçmektedir. Aynı zamanda kimi öğretmenler de okulda “sakız çiğnemek yasaktır” kuralının değiştirilmesini ve hatta çocukların sınav süresinde sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve dikkatini daha iyi sağlayacağını söylemektedir. Son yapılan çalışmalarsa sakız çiğnemenin, beyne giden kan miktarını yüzde 25 oranında artırdığını söylüyor. Ünlü Appetite dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir başka araştırma gösteriyor ki sakız çiğnemek insanların öğrenme, unutmama ve bilgiye erişme yeteneğini artırıyor.

Ağız ve diş sağlığı

Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğunu herkes bilir. Buna ek olarak vücudumuzdaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırmaktadır. Bu sebeple sakız çiğnemek iyi bir yöntem olacaktır. Şekersiz sakız çiğnemek, diş plaklarının ve çürüklerin oluşumunu engeller, diş minesinde ki mineral bozukluklarını tedavi eder, diş lekelerinin oluşumunu engeller ve olanları da yok eder.

Orta kulak hastalıklarının gelişmesini engelliyor

Sakız çiğneme sırasında artan tükürük salgısı, ağız, boğaz, diş ve diş etinde hastalık etkeni olan zararlı mikropları temizleyen ve yararlı mikropları çoğaltan bir etkiye sahiptir.Artan tükürük salgısı yutkunma hareketini tetikliyor. Bu da, boğaz ve bademcik iltihaplarının iyileşmesine katkı sağlıyor.Yutkunma hareketi orta kulak ve genzi birleştiren östaki borusunun açılmasını sağlıyor. Böylece orta kulak hastalıklarının gelişmesini engelliyor veya düzelmesine katkı yapıyor.Çocuk ve yetişkinde sık görülen soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar kulaklarımızı olumsuz etkiliyor. Kulakta tıkanma hissi, işitme azalması ve bazen de kulak ağrısı ortaya çıkıyor. Düzenli sakız çiğnemek bu sıkıntıları ortadan kaldırabiliyor.Şehirler arası kara ve hava yolculuğu yapan (her yaştan) kişilerde ani hava basıncı değişikliği sonucunda östaki tıkanıyor ve orta kulak boşluğu havasız kalıyor. Kulakta hissedilen tıkanıklık hissi, işitme azalması ve bazen ortaya çıkan kulak ağrısını engellemenin en iyi yolu sakız çiğnemek.

Her sakız aynı değil!

Unutmayın ki insan sağlığı için çok tehlikeli sonuçlar yaratan bir madde ve piyasadaki sakızların pek çoğunda bulunuyor. Aspartamsız, şekersiz ve doğal sakızları tercih etmelisiniz.(mahmure)