Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Sağlıklı ve güzel saçlar için 40 ipucu!

Sağlıklı ve güzel saçlar için 40 ipucu!

Saçlarınızın daha sağlıklı ve güzel görünmesi için 40 ipucu...

05.01.2016 11:47

1.Çok kuru saçlar

Şampuanı sadece ellerinizle ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz.

2. Normal saçlar

Şampuanı dairesel hareketlerle saça yedirin hemen ardından iyice durulayın. Eğer başınızda şampuan artığı kalırsa saçlarınız matlaşır ve kurur. Saçınızı şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra gıcırdar gibi olması gerekiyor.

3. Ilık su ile durulayın

Kaşmir kazağınızı sıcak suyla yıkamazsınız. Saçlarımız da aynı derecede hassas olduklarından çok sıcak suyu sevmezler. Ilık su saçların zarar görmemesi için idealdir. Hatta başarabilenler saçlarını soğuk su ile yıkamalıdır. Soğuk su saçlara mükemmel bir parlaklık verir.

4. En iyi fön stratejisi

Saçlarınızı yıkadıktan sonra dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havluyla önden kurutun. Fön makinesini en düşük ayara getirip saçlarınızı çok fazla karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin. Daha sonra fönü yüksek ısıya getirip yuvarlak bir fırçayla şekillendirme işine girişin. Fön makinesini saçınızdan en az 15 santim uzak tutun.

5. Nazik olun

Islak saçlar hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli mümkünse kauçuk veya ahşaptan el yapımı bir tarak kullanın (Cinsi üstünde yazar. ) Ucuz plastik tarakları tercih etmeyin.

6. Çok mu streslisiniz?

Saçlarınızı yıkarken başınıza masaj yaparsanız mutluluk hormonlarınızı aktive edersiniz. Parmak uçları ile daireler çizerek şakaklardan saç diplerine doğru masaj yapın. Oradan tekrar kulaklara doğru inin. Sonra ensenize doğru devam edin. Bunları yaparken derin derin nefes alıp verin.

7. Saç kremi

Saç kremini özellikle saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerindeki ilk 3 santime gelmemesini sağlayın. Diplerde çıkan yeni saçların ek bir bakınma ihtiyacı yoktur.

8. Çok ince saçlar

İnce telli saçlar yağlı ürünleri kaldıramazlar. En iyisi nemli (veya kuru) saçlara nemlendirici sprey sıkmaktır. Sprey statik elektrik oluşmasını ve saç tellerinin 'uçuşmasını’ engeller.

9. Koruma ve tamir

Omega-6  yağ asitleri gibi lipit ve seramit içeren ürünler saçların kırılmasını önler. Çünkü bu maddeler saç lifleri içindeki çatlakları doldururlar ve fönden gelen sıcağa karşı korurlar.

10. İnce telli saçlara kür uygulamak

Yoğun kür ince telli saçları aşırı derecede yorabilir. Fakat yine de ara sıra böyle ekstra bir bakım uygulayabilirsiniz. Çözümü: Kürü saça yıkamadan önce yedirin ve 10 dakika beklettikten sonra bildiğiniz şekilde saçlarınızı şampuanlayın.

11. Saç maskeleri

Maskeler özellikle sıcak ortamlarda saça daha iyi nüfuz ederler. En ideali kür maskesini havluyla nemini aldığınız saçınıza ince demetler halinde sürerek yedirin. Sonra saçınızı sıcak fönle ısıtın ve başınızı alüminyum bir folyoyla sarın. Üstüne de ısıtılmış bir havlu dolayın. En az yarım saat etki etmesini bekleyin. Çok etkili bir başka yöntem de buharlı ortamda saç maskesi uygulamaktır (yine aynı şekilde havlu altında)

12. Sarı kızıl ya da kahve

Boyanın ömrünü özel bakım ürünleriyle uzatabilirsiniz. Yıkama sırasında bakım kürlerinde ya da şekillendirici ürünlerde bulunan maddeler sayesinde saçlardaki renk pigmentleri tazelenir.

13. Çabuk kür uygulamak için

Saçınız uzunsa ve kürler çok vakit alıyorsa artık dert değil! İnci proteini içeren çabuk kürleri uyguladığınızda saçınızı yıkamanıza gerek yok. Saçlarınızı ipek gibi parlak yapıyor.

14. Doğuştan güçlü ve kalın telli saçlar

Bu tip saçlar şekil aldıklarında adeta rüya gibidir. Fakat şekil almak istemezler ve asidirler. Doğru stratejiyle onları hükmünüz altına alabilirsiniz. Her gün yıkamayın. Haftada 1-2 kez yıkamak yeterli. Her yıkamadan sonra saç kremini sürün ve her dört yıkamada bir maske uygulayın.

15. Vaks nasıl kullanılır?

Genellikle fönle şekil verilen katlı kesim, sürülen vaks yüzünden gene sarkmaya başlar. İste bu yağ krizine karşı bir yöntem var: Önce saçınıza sprey sıkın biraz kurumasını bekleyin sonra uçlara vaks sürün. Mükemmel olacak.

16. Çok fazla jöle kaçırdıysanız...

Eğer saçlarınızı çok fazla jölelediyseniz ve taradıysanız saçlarınız yağlı gözükebilir. Bunu önlemek için ürünü kabında (ya da tüpünde) fönle kısa bir süre ısıtın. Ürün daha iyi dağılacağından dolayı otomatik olarak dozu fazla kaçırmanızı da önlemiş olursunuz.

17. Saç spreyi ve parlatıcı

Havalandırıcı etki yaratmak için spreyi yukarıdan aşağıya doğru sıkmayın. Yoksa saçlarınızın üstünde ağırlık oluşur ve saçlarınız düzleşir. Onun yerine saçları bukle bukle elinizle biraz yukarı kaldırın ve spreyi alttan yukarı olarak püskürtün. Uzun saçlarda: Başı geriye atın ve sprey bulutu aşağı doğru düşerken saçlarınızı hafifçe silkeleyin.

18. Zamanlama sorununuz varsa

Örneğin sabah sabah 06:30’da uçağınız kalkacaksa saçlarınıza akşamdan uygulayacağınız doğru bir şekillendirme ile zaman kazanabilirsiniz.Saçlarınızı yıkayın ve yuvarlak fırçayla kabartarak fön çekin. Biraz saç spreyi sıkın. Yatmadan önce yarım saat bekleyin. Ertesi sabah hafifçe tarayın.

19. Saçınızı yıkamadan yattınız

Eğer sabah saçınızı yıkayacak vaktiniz yoksa ve saçınızın yıkanması gerekiyorsa saçlarınızın diplerine transparan pudra sürün ve iyice fırçalayın. Ayrıca buklelerinizi de nemlendirici sprey veya köpükle canlandırırsanız saçlarınız tertemiz görünür.

20. Güçsüz kalmış kuru saçlar

İçinde alkol barındıran ve bu yüzden saçı iyice kurutan jöle köpük gibi ürünlerden vazgeçer ve bunların yerine yumuşak ürünleri kullanırsanız saçlarınız çabucak eski haline kavuşur.

21. Sabah hiç vaktiniz yoksa

Bir gün önceden sürdüğünüz saç jölesini ıslak ellerinizle yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Ama saçlarınızı uzama yönünün aksine doğru parmaklarınızla taramalısınız.

22. Uzun saçlara ellerinizle köpük sürmeyin

Eğer saçlarınıza ellerinizle köpük sürerseniz eşit dağılım olmayabilir. Bunun yerine geniş bir tarağa saç köpüğünü sıkın ve saçlarınızı diplerden ortaya kadar güzelce tarayın. Böylece köpüğü saçınıza eşit dağıtmış olursunuz.

23. Saç diplerinizin daha dik olmasını istiyorsanız

Uzun saçlarınızı üst kısımlarda krapeyle kabartıp sprey sıkabilirsiniz. Böylece saçlarınız kabarık durur. Kısa saçları üstten birkaç bukle ile ayırıp yandan klips tokalarla tutturun yumuşak bir şekillendirici sürün ve fönleyin. Son olarak saçlarınıza sprey sıkın ve parmaklarınızla şekil verin.

24. Hayal ettiğiniz model

Kuaföre giderken hayalinizdeki saç modelini bir dergiden keserek yanınızda götürün. Resme bakan uzman ne istediğinizi daha iyi anlayacaktır. Ama şunu da unutmayın: Herkesin saç cinsi aynı değildir. Üstelik o fotoğraflar çekilmeden önce saçlar epeyce kuaför elinden geçmiş olur. Yeni alternatiflere açık olun. Saç uzmanları neyin mümkün olup neyin olamayacağını bilirler.

25. Yuvarlak yüz

Yuvarlak yüzlü kişilerin çene ya da kulak memesi hizasındaki kabarık saçlardan uzak durması gerekir. Onun yerine başın üst kısımlarında kabaran ve aşağıya doğru ince perçemli dökülen kat kat modeller daha uygundur. Saçların uzunluğu omuzlara kadar olabilir.

26. Sık ve güçlü saçlarınız varsa

Pek çok kesime cesaret edebilirsiniz. Saçınızın rengi ne olursa olsun orta uzunluktaki köşeli küt modeller ile düz kısa saçlara çok yakışır. Ama keskin hatlı bu saçları sık sık kuaföre düzelttirmeniz ve parlaklıklarını korumak için her gün bakım yapmanız gerekir.

27. Yeni bir kısa model mi denemek istiyorsunuz?

Saçlarınızı yeni bir kesimde alıştığınız tarzdan farklı şekillendirmek durumundasınız. Eğer çok erkeksi görünmek istemiyor seksi olmak istiyorsanız göz ve dudaklarınızı daha çok çıkarın. Ayrıca dikkat çekici küpeler her zaman kadınsı bir hava yaratır.

28. Saç boyu ve ölçüler

Birbirleriyle orantılı olmalıdırlar. Örneğin boyu 1.60m’nin altındaki kadınlara uzun saç yakışmaz. Uzun boylu iri kadınlarda kısa saçlar başın küçük bedenin iri görünmesine neden olur.

29. İnce hafif perçemler

Özellikle ince saçlarda çok idealdir. İnce perçemler en fazla çene hizasına kadar ve kakülle birlikte kullanılırsa  daha hacimli durular. Becerikli kuaförler araya birkaç kısa bukle yerleştirerek saçın alttan destek alıp kabarmasını sağlar.

30.Kısaltmak ya da uzatmak?

Kesin karar veremeyenlerin zamanla saçları uzadığında bile şekli bozulmayacak bir modele ihtiyaçları vardır. En ideali ince perçemlerle ensede daha uzun yanlarda daha kısa dökülen kat kat bir modeldir. Bu model çene hizasında da güzel durur. Kısa kesimler ince saçlar için idealdir.

31.Elbise ve bluz dekolteleri saçınızla uyumlu olmalıdır

Çeneye kadar gelen saçlarda yuvarlak ve çok açık olmayan dekolteler idealdir. Kıvırcık saçları V şeklinde derin dekolte veya ince askılı bluzlarla daha kadınsı hale getirebilirsiniz. Kısa saçlarla hemen her şeyi giyebilirsiniz. İster derin dekolte olsun ister balıkçı yaka kazak…

32.Kakül ve alında perçem

Uzun yüzleri dengeler. Çene hizasında biten küt kesimler de çeneye ekstra denge sağlar.

33.Sıcaktan korunun

Maşa ve fön sık kullanıldıkları zaman saçlara zarar verebilirler. Termo şekillendirici ürünler ısıya dayanıklıdırlar ve aletlerin üstünde kalıntı bırakmazlar.

34.Düz saçlı kadınlar

Düz saçlı kadınlar yalancı ya da gerçek perma yaptırmayı severler. Ama suni kıvırcıkların şekillendirmesinin daha uzun sürdüğünü de hesaba katmak gerek. Kıvırcıklarınızın mükemmel görünmesini istiyorsanız açık havada kurumaya bırakmak pek çözüm olmaz. Bunun yerine saçlarınıza uygun bir şekillendiriciyle parmaklarınızı kullanarak saçınızı biçimlendirin.

35.Periyodik soruna özel çözüm

Doğal kıvırcık saçlar reglden birkaç gün önce düzleşir. Nedeni de büyük ihtimalle hormonlardır. Ama kıvırcık saçlar için özel spreyler sayesinde saçlarınıza eski havalarını geri kazandırabilirsiniz.

36.Dipleri düzleşmiş kıvırcık saçları canlandırmak için

İnce bukleler alın bunları maşaya diplerden beş parmak uzak kalacak şekilde içe doğru sarın (uçları dışarıda bırakın). Kısa süre böyle tutun dikkatle maşayı ayırın ve soğumasını bekleyin. Son olarak da tarayın.

37. Daha hacimli saçlar mı istiyorsunuz?

O zaman saçlarınızı normal uzanan yönlerinin tersine doğru sarın. Daha sağlam kıvırcıklar elde edersiniz. Daha kabarık ve güzel dökülürler. Ayrıca o kadar da çabuk düzleşmezler.

38. Eğer doğal kıvırcıklarınıza egemen olamıyorsanız

Saçlarınızı evcilleştirme işlemine yıkadıktan hemen sonra başlayın. Nemli saçlarınızı sıkı bir kuyruk yapın sprey sıkın ve kurumaya bırakın. Sonra ayrık dişli bir tarakla tarayın ve isterseniz parlatıcı sürün.

39. 20’li yılların dalgalı saçlarına sahip olmak

Önce saçlarınızı spreyle biraz ıslatın ve alnınıza uzun bir klips takın. Altındaki saçları da klipsle tutturun. Parçaları fönle kuruttuktan sonra klipsleri çıkarın yumuşak bir şekilde tarayın.

40. Sarı saçlara parlaklık gerek

Çünkü perma sarı saçı renksiz ve solgun yapabilir. Rengi tazelemek için soğuk küllü renk boyalar kullanmayın çünkü kıvırcıklarınızı sağlıksız ve mat gösterirler. En ideali altın sarısı veya bakır gibi parlak sıcak renklerdir.

Yorumlar | 0
üye profil