Saçların Çabuk Yağlanmaması için Tavsiyeler

Saçların Çabuk Yağlanmaması için Tavsiyeler
Yayınlanma Tarihi: 24.01.2019 15:36 | Değiştirme Tarihi: 24.01.2019 15:36

Bazı insanların saçları diğerlerine göre daha çabuk yağlanmaktadır. Saçlarını yıkamaya vakit bulamayanlar şapka takarak ya da çeşitli yöntemlerle bu durumu geçiştirmeye çalışırlar.

BEBEK PUDRASI

Eski bir yöntem olan bebek pudrası uygulaması, etkili sonuçlar vermektedir. Sabah kalktığınızda duş almak için fazla vaktiniz yoksa, bebek pudrasını saçınıza sürerek tarayın. Saç renginiz koyuysa ve pudra saç renginizi açıyorsa bu durumda pudraya bir miktar kakao katabilirsiniz.

KURU ŞAMPUAN

Yağlı saçlar için en ideal yöntemlerden olan kuru şampuan, saçtaki yağı emer ve saçların daha yeni yıkanmış gibi bir görünüme kavuşmasını sağlar.

SAÇ KREMLERİ

Saçları kolayca tarayabilmek için duş sırasında saç kremleri kullanmak gayet normal. Ama kremi saça komple uygulamak saç diplerinde yağlanmalara yol açabilir. Bu nedenle kremi saçın orta ve uç kısımlarına sürerek uygulamak gerekir.

ÇOK SIK YIKAMAYIN

Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bu durumda saç derisi daha fazla yağlanacaktır. Bu yüzden saçlarınızı üç, dört günde bir yıkayın.

SAÇ NASIL TARANIR?

Saçı normal şekilde taramak doğal yağların yayılmasını önler. Yağ sadece saç derisinde birikir. Saçı sürekli taramak ise yağ üretimini artırabilir. Bu nedenle saç taramayı normal ve dengeli şekilde yapmak gerekir.

DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİ

Saçları parlaklaştıran ürünler genellikle yağ eğilimlidir. Bu yüzden yağ içerikli ürünlerden uzak durun. Yağ oluşumunu tetikleyen köpük ve jeller kullanmayın. Mümkün olduğunca şekillendirici ürünlerden uzak durun.

SAÇLARINIZI DÜZLEŞTİRMEYİN

Saçlarınızın saç derisine yakınlığı ile yağ oranına artışı doğru orantılıdır. Kıvırcık saçlarınız varsa düzleştirmeyin. Böylece saçlarınız saç derisi ile daha az temas eder.

SAÇLARINIZA TEMAS ETMEMEYE ÇALIŞIN

Saçlarınıza sık sık dokunmak saçlarınızın yağlanmasına sebep olur. Bu nedenle saçlarınıza fazla dokunmamaya çalışın.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Şifa ve gençlik iksiri: Kemik suyu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Baş ağrılarını ciddiye alın!

Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor. Periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.