Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Regl döneminde nasıl beslenilmeli?

Regl döneminde nasıl beslenilmeli?

Regl öncesi günler, fiziksel ve ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirir. Yediğinize, içtiğinize dikkat ederek bu sıkıntılı günleri daha kolay atlatabilirsiniz.

04.01.2016 13:08

Her ayın kadınları çileden çıkaran muhtelif günleri vardır. Bu günler aynı zamanda, çevrenizdekilere de size verdiği kadar sıkıntı ve stres verir. O gün ne giyseniz yakıştıramazsınız, saçlarınız bir türlü forma girmez, cildiniz renksiz, mattır. Her zaman giydiğiniz giysiler dar gelir. Canınız ise sürekli tatlı yemek ister. Herkesin her sözü özellikle kişisel algılanır ve zaman zaman öfke nöbetleri, zaman zaman da ağlama krizleriyle bu dönemi menstrual kanamanız başlayana kadar yaşarsınız.

Kadınlarda regl öncesi başlayan ve ruhsal ya da fiziksel bir takım belirtilerle kendini belli eden bu duruma premenstrual sendrom (PMS) adı verilir. Bu belirtiler genellikle başlamasından bir hafta öncesinde ortaya çıkar ve adetin görülmesiyle birlikte birkaç gün içinde kaybolur. PMS'nin fizyolojik belirtileri arasında; karın bölgesinde şişlik, cilt bozukluğu, kilo alma, uyku sorunları, göğüslerde hassasiyet, iştahın artması, sık yeme ihtiyacı, tatlıya düşkünlük, kabızIık, baş ağrısı, bel ağrısı, çarpıntı yer alır. Psikolojik belirtiler arasında da duygusal dalgalanmalar, olumsuz düşünceler, ağlama nöbetleri, depresyon, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, kendine güvenin azalması, unutkanlık, gerginlik, kızgınlık ve öfke hali, cinsel istekte değişiklik sayılabilir.

Ödemden kurtulmak için ne yemeli, ne yememeli?

Ödem azaltıcı besinler

- Bol su içmek (maksimum 2,5-3 litre)

- Karahindiba

- Tarçın ve karanfille yapılmış çay

- Yeşil yapraklı besinler

- Maydanoz

- Kiraz sapı

- Kabuklu armut

- Şekersiz şeftali

Ödem artırıcı besinler

- Tuzlu yiyecekler

- Alkol

- Kola

- Meyan kökü içeren yiyecekler

- Tatlı yiyecekler

- Karbonhidratlar

Regl döneminde neden tatlı yeme ihtiyacı duyarız?

Regl dönemi öncesi kadınların çikolata ve diğer tatlı, şekerli yiyecekleri yemek istemesinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır.

Östrojen kadınlar için "uyarıcı" bir hormondur. Vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojenin azalmasıyla kan şekerindeki düşme eğilimi artar, dolayısıyla iştah metabolizması uyarılır. Sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissedilir. Özellikle bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmeye dikkat ederek kan şekerini uyarıcı etkisi düşük olan besinleri tercih edin. (mahmure.com)

Yorumlar | 0
üye profil