Ramazanda nasıl beslenilmeli?

Ramazanda nasıl beslenilmeli?
Yayınlanma Tarihi: 01.06.2016 11:07 | Değiştirme Tarihi: 01.06.2016 11:07

Ramazan 6 Haziran’da başlıyor. Sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutarken kilo alımı, hazımsızlık gibi problemler, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi önemli sorunlarla karşılaşmamak için öneriler…

Oruç tutarken beslenme alışkanlıkları tümüyle değişir. Vücudun bu değişikliklere uyum sağlaması için uzmanların önerilerini kulak vermek gerekiyor. Aksi halde kilo alımı, hazımsızlık gibi sorunlardan; yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi önemli hastalıklara kadar sağlığımızı etkileyecek birçok durumla karşılaşmamız mümkün. Beslenmede yapacağımız basit değişikliklerle, daha keyifli ve sağlık sorunlarından uzak bir ramazan geçirebilirsiniz. 

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Küçük’ün, yaz sıcağında ramazanı sağlıklı geçirmek için önerileri ise şöyle:

 

Mutlaka sahura kalkın

Sahura kalktığınızda uykunuzun bölünmesinden şikayet ediyorsanız akşamları 1 saat erken yatın. Çünkü sahura kalkmadığınız takdirde gün içerisinde çok daha fazla sağlık sorunu yaşarsınız; aç kalma süresi artar, metabolik hız düşer, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve dikkatte azalmalar görülebilir. Uzun süreli açlık sonrasında iftarda aşırı besin tüketimini ve gün içerisinde kan şekerinin düşmesini engellemek için sahurda, sindirimi yavaş ve besin değeri yüksek gıdaları tüketin.
İftarla sahur arasına 2 ara öğün ekleyin

Normal zamanda 5 veya 6 öğün olan beslenme sayısı, ramazan ayında sahur ve iftardan oluşan 2 ana öğüne düşer. İftardan uykuya gidene kadarki zaman dilimine 2 ara öğün ekleyin. Bu şekilde yaşanabilecek olumsuzlukları ve metabolizma hızınızın düşmesini engellemiş olursunuz.
Bol bol yoğurt yiyin, ayran için

Orucunuzu su ve hurmayla açtıktan sonra çorba ve salata gibi hafif besinlerle iftara devam edin. Ana yemeğe geçmeden önce 5-10 dakika kadar ara vermek midenizi rahatlatır ve daha az yemenizi sağlar. Aradan sonra, ana yemeğinizde etli veya etsiz sebze veya ızgara et yemeği ile az miktarda pilav,makarna veya bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Bunların yanında hem protein hem kalsiyum açısından zengin olan yoğurt veya ayran tüketmeyi de unutmayın.

 

İftar ve sahur arasında 10 bardak su için

Ramazan ayı bu sene de yılın sıcak günlerine denk geliyor. Yaz aylarında terlemenin çok olması sıvı kaybını da artırır. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde su tüketimine ağırlık verin. Gün içindeki su kaybı karşılanmadığında vücutta halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, uyuklama, hazımsızlık, tansiyon düşmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Su kaybının önlenmesi için özellikle sahurda sıvı alımına önem verin. İftar ve sahur arasındaki zamanı sıvı açısından düzgün bir şekilde kullanın. Sıvı kaybını karşılamak için su dışında ev yapımı az şekerli limonatalar, ayran, meyve kompostoları tercih edin. Ramazan boyunca günlük 2 litre su tüketimin altına düşmeyin. İftardan sahura kadar en az 8-10 bardak su tüketin. Çay ve kahve gibi içeceklerle sıvı ihtiyacının karşılanmadığını unutmayın.

 

Tatlıyı yemekten 1- 2 saat sonra tüketin

Yemekten 1-2 saat sonra meyve veya tatlı yiyebilirsiniz. Fakat tercih edeceğiniz tatlının şerbetli hamurlu ve kızartılan tatlılar olmamasına dikkat edin. Özellikle mevsim meyvelerinden yapılan meyve tatlıları, sütlü tatlılar ya da dondurma sizin için daha hafif ve sağlıklı bir seçim olabilir.

 

Yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durun

İftar ve sahur arasındaki saatlerde beslenmenize önem vermeniz, oruç tuttuğunuz saatleri daha rahat geçirmenizi sağlar. Bu nedenle yağlı ve tuzlu gıdaları asla tüketmeyin. Çünkü bu gıdalar gün içinde daha çok susamanıza ve su tüketemediğiniz için de yüksek tansiyon ve ödem gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Karbonhidrat açısından zengin hamur tatlıları, kurabiyeler, yağlı hamur işleri boş enerji almanıza neden olur ve sizi kısa sürede acıktırır. İftar ve sahurda tuz içeriği yüksek olan turşu, salamura, şarküteri ürünlerini; şeker oranı ve kalorisi yüksek olan kurabiyeler, hamur tatlıları gibi besinlerden mutlaka uzak durun.

 

Sahurda çiğ sebzeler, meyve ve komposto 

Sahurda çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçının. Bunların yerine hazmı kolay, mide - bağırsak sisteminde uzun süre kalabilecek lif içeren sebze, meyve ve tam tahıllı besinleri tercih edin. Gün boyu kan şekerinin düşmesini engellemek ve mide boşalmasını geciktirmek, sahurda protein açısından zengin beslenmekle mümkün. Bu nedenle sahurda yağlı ve kalorili ağır yemekler yerine daha hafif kahvaltılıkları yiyin. Sahur için en ideal besinler, zeytin, peynir, yumurta, kepek ekmeği, çiğ sebzeler, süt, yoğurt, meyve veya meyve kompostoları.