Protein Diyeti Zararlı

Protein Diyeti Zararlı
Yayınlanma Tarihi: 10.11.2011 10:05 | Değiştirme Tarihi: 10.11.2011 11:28

Kurban Bayramı'nı ve bol bol et yenen günleri geride bıraktık. Protein ağırlıklı diyetlerin kemikler ve böbrek sağlığı için tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar uyarıyor: Kolesterolünüz yükselebilir!

Son dönemlerde popüler olan bazı diyetler, protein ağırlıklı beslenmeyi öneriyor ama beslenme uzmanları "Fazla proteinli diyet, kemiklere ve böbreklere zarar verir" diye özellikle uyarıyor. Kurban Bayramı'nda bol bol protein tüketildiğini hatırlatan Beslenme Uzmanı Banu Kazanç; sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenleri anlattı.    Kemikler için riskli    Daha fazla protein içeren diyetler daha hızlı kilo verdirir mi? Yüksek proteinli diyetler ile vücut kilo vermeye daha iyi cevap verir. Ancak; proteini yüksek diyetleri çok uzun süreli uygulamak, sağlık sorunlarına neden olabilir. Proteinli diyetler aynı zamanda yüksek kolesterol içerir ve kalp ve damar hastalıkları riskini artırır. Fazla protein almak; kalsiyumun idrar yoluyla vücuttan atılmasına neden olduğu için de uzun dönemde kemikler için risk oluşturur, böbreklere zarar verir. Diyet yaparken light ürünleri öneriyor musunuz?  "İlle de az yağlı süt için" demiyorum. Çünkü süt yağlarındaki kolesterol oranı, sanıldığı gibi çok yüksek değil. Peynirde ise tercihim daha az yağlı ve tuzlu olan taze kaşar, lor veya dil peynirinden yana oluyor. Yoğurt olarak da probiyotikli ürünleri öneriyorum.    Takıntıya dönüşmesin   Sağlıklı beslenme konusunda o kadar çok yayın yapılıyor ki; bazıları bunu takıntı haline getirdi. Böyle kişilerle siz de sık sık karşılaşıyor musunuz? 'Orthoreksia'; son yıllarda sıkça rastlanan ve kısaca 'sağlıklı yemek yeme takıntısı' şeklinde tanımlanan bir yeme bozukluğudur. Yemeğin lezzetinden çok sağlıklı olduğunu düşünmek, gıda katkı maddesi içeren tüm yiyeceklerden uzak durmak, organik marketlerin müdavimi olmak; en belirgin özellikleridir. Bu insanlar; doğal ürünleri araştırmak, hormonsuz yiyecekleri bulmak için tüm vakitlerini harcarlar.Zararlı olduğu düşünülen bir şey yedikleri zaman da suçluluk hissederler.  Bu zararlı gıda tüketmeme takıntısına karşı ne yapılabilir? Takıntılı kişilere "Lütfen yiyeceklere ilaç muamelesi yapmayın!" diyorum. İşin sağlık boyutu çok önemli ama yemek de beş duyunuza birden hitap etmeli. Tadı, kokusu, sunumu göz zevkimizi okşamalı. Yemek keyif haline getirilmeli. Şık tabaklar, örtüler, çiçekler sofraya eşlik etmeli. Yemek yerken güzel konular konuşulmalı ve yemeğe odaklanılmalı. 

Bu zararlı gıda tüketmeme takıntısına karşı ne yapılabilir? Takıntılı kişilere "Lütfen yiyeceklere ilaç muamelesi yapmayın!" diyorum. İşin sağlık boyutu çok önemli ama yemek de beş duyunuza birden hitap etmeli. Tadı, kokusu, sunumu göz zevkimizi okşamalı. Yemek keyif haline getirilmeli. Şık tabaklar, örtüler, çiçekler sofraya eşlik etmeli. Yemek yerken güzel konular konuşulmalı ve yemeğe odaklanılmalı.