Portakal yağının süper faydaları

Esansiyel portakal yağının antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-depresan, afrodizyak ve antiseptik özellikleri vardır. Tüm bu özellikler bir çok amaç için yararlı olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2016 16:16
Değiştirme Tarihi: 06.09.2016 16:16
Portakal yağının süper faydaları

Portakal yağı

Esansiyel portakal yağının antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-depresan, afrodizyak ve antiseptik özellikleri vardır. Tüm bu özellikler bir çok amaç için yararlı olmaktadır.Portakal yağı, soğuk presleme tekniğiyle portakal meyvesinin kabuklarından elde edilen bir uçucu yağdır. Aynı zamanda, portakal suyu üretiminin bir yan ürünü olarak elde edilir.

Portakal yağının faydaları

Enfeksiyonlar, baharatlar, toksin alımı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan iç ve dış enflamasyonlarda rahatlama sağlar. Antibiyotik ve diğer ilaçların olumsuz etkilerini azaltır. Afrodizyak özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve aynı zamanda cinsel ilişki sırasında orgazm olamama, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için düzenli olarak kullanılır.

Bu esansiyel yağın ayrıca güzellik açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Cildin sağlığı için gerekli olan kollajen üretimini artırır. Ciltteki şişliği azaltır ve ince çizgileri giderir. Bu yağ kırışıklıkların oluşumunu zorlaştırır ve dolayısıyla yaşlanmasını geciktirir. Cilde kan akışını sağlar ve böylece cilde doğal bir ışıltı sağlar.

Doğal bir antispazmodik maddedir ve dolayısıyla yaygın olarak kasılma, sürekli öksürük, kas krampları ve ishal gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan spazmların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca uygun sindirimin sağlanması, kabızlığın rahatlaması ve C vitamini emiliminin arttırılmasını da sağlamaktadır.

Portakal yağı zihninizde ve ruhunuzda yatıştırıcı ve yenileyici etkiye sahiptir böylece huzursuzluk ve gerginliği azaltmaktadır. Yorgunluğu giderir ve sizi canlandırır. Özellikle adet ve menopoz dönemindeki kadınlar için, bir anti-depresan görevi görür.

Bu yağın diğer avantajlarından biri de yaratıcı ve pozitif düşünmeyi destekleyici olması ve sağ beynin işleyişini desteklemesidir. Lavanta ile birlikte kullanıldıkları zaman uyku bozukluklarının giderilmesinde fayda sağlarlar.

Portakal yağı vücudun temizlenmesini teşvik etmektedir. İşemeyi arttırarak vücuttaki fazla ürik asit, tuz, kimyasal kirleticiler ve suyun atılımını sağlar. Vücuttaki endokrin ve ekzokrin bezlerin salgısını teşvik eder. Portakal yağı tüketiminin süt salınımını arttırdığı, sindirim suları ve safra üretimi salgılanmasını arttırdığı ve adet periyotlarının düzenini sağladığı gözlemlenmiştir.