Parmak arası terlik hasta ediyor!

Yayınlanma Tarihi: 25.05.2016 11:13 | Değiştirme Tarihi: 25.05.2016 12:04

Parmak arası terlik mevsimi kapıda. Sıcak günlerde, şıklığı ve rahatlığıyla pek çok kişinin tercih ettiği bu terlikler ne kadar sağlıklı?

ABD’li fizik tedavi uzmanı Dr. Doug Kechijian, parmak arası terlik giyildiğinde terliğin ayaktan çıkmaması için, ayağın terliği kavraması gerektiğini söylüyor. Bu kavrama hareketi de ayağın doğal yapısı ve duruşuna uygun olmuyor.Ayakkabılarınızı çıkarın. Bir adım atın. Topuk yerden kalkarken, ayak ortasının ve ayak parmaklarınızın nasıl büküldüğüne dikkat edin. Ayak parmaklarınızı ayağınıza doğru bükerek, tekrar adım atmayı deneyin.Yani parmak arası terlikte, terliğin ayağımızın altında kalması için parmaklarımızla kavrıyoruz. Bu nedenle de ayak daha gergin oluyor ve yürüyüşümüz rahat akmıyor.Ayaktaki bu sürekli gerilim, yürüyüş tarzını bozan etkiye neden oluyor. Ayrıca ayak baldırlarındaki kaslarda problem yaratıyor. Bu durum, koştuğunuz zaman ‘plantar fasciitis’ adı verilen acılı rahatsızlığa neden olabilir. Her adımda topuklarda keskin acılar hissedilebilir. Bazı ileri durumlarda ise parmak arası terlikler, diz ağrısı gibi alt beden sorunlarına dahi yol açabilir. Ancak bu durum, yaz aylarında hiçbir şekilde parmak arası terlik giyilmemeli demek değil.

 

Dr. Kechijian parmak arası terlikle yürünecek mesafeye sınır konulmasını öneriyor.

 

Uzun yürüyüşlerde bu terliklerden kaçınılması, normal ayakkabı giyilmesi gerektiğini söylüyor. Bir diğer seçenek de ayağınızı zorlamayacak terlikler tercih etmek.

 

Dr. Doug Kechijian, ayağı saran terlik modellerinin daha kullanışlı olacağını söylüyor. Bu modellerde ise ayak parmaklarının olduğu ön kısmın bükülebildiği terliklerin tercih edilmesini öneriyor. Eğer terliğin ön tarafı çok sert ve gerginse ki, pek çok modelde böyle bir sorun bulunuyor bu, yürüyüşe zarar verebilir.
Ayak parmağındaki kasların, parmak arası terlik üzerinde tutunabilmek için normalden daha fazla yorulmasına neden olduğundan, kaslar yıpranabilir ve ayak parmağında tendon rahatsızlıklarına yol açabilir.

 

Tendonlar, kasları kemiğe bağlar ve iltihaplanması halinde şiddetli ağrılara sebep olur. Aşırı kullanımı halinde ‘çekiç parmak’ rahatsızlığı ve şişliklere de yol açabiliyor.
Parmak arası terlik topuk bölgesinde şiddetli ağrılara yol açabildiği gibi topuk dikeni rahatsızlığı riski de yaratıyor.

 

İki parmak arasında kalan plastik ya da deri kayış, şişme, kızarıklık ve su toplanması gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

 

Parmak arası terliğin aşırı kullanımı ayak kemiğinde çatlak riskini artırıyor ve kişinin yürüyüş şekli değişiyor. Daha küçük adımlar atıldığından, topuğun yere çarpma açısı etkileniyor.
Miami Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, parmak arası terlikte 18 bin adet bakteri bulunduğunu ortaya çıktı. Bu bakterilerin içinde tehlikeli sınıfına giren bakteriler de var.
Özellikle ayağın terlediği zamanlarda ayak tabanında yanma ve şişmeye yol açabiliyor.