Özgüveninizle hayran bırakın!

Özgüveninizle hayran bırakın!
Yayınlanma Tarihi: 27.10.2016 13:09 | Değiştirme Tarihi: 27.10.2016 14:49

Özgüvenimiz bir anlamda kendimize ne kadar değer verdiğimizin de göstergesidir. Özgüven doğuştan var olan bir duygu hali değildir ve sonradan kazanılabilir.

Özgüveninizle hayran bırakın

  Özgüven, kişinin kendine güven duymasıdır. Özgüvenimiz bir anlamda kendimize ne kadar değer verdiğimizin de göstergesidir. Çevremizde özgüveni yüksek, kendinden emin bir çok insan görebiliriz. Çoğumuz bu özgüvene nasıl sahip olduklarını kavramaya çalışırız. Özgüven doğuştan var olan bir duygu hali değildir ve sonradan kazanılabilir.  Etrafımızda özgüvenli olmayıp özgüvenliymiş gibi yapan onlarca insan var. Özgüven kolay kazanılan birsey değildir kişinin farkındalığını geliştirmesi, gerçek değerlendirmeler yapması ve kendini eleştirmeyi başarabilmesi gerekir. Özgüven, kendini tanımak, kendini sevmekle başlar. Eksiklerinin farkında olmayan veya bunu kabul etmeyen kişilerin ömrü, kendini diğerlerine kabul ettirmekle geçer. 

Özgüvenli olmanın yolları nelerdir?

Kendinizi sevin ve tanıyın;

  Özgüven kendini sevmekle başlar. Kendini seven insan kendine değer verir. Hayatınız için çabalayın ve sizi mutlu edecek her şeyin peşinden gidin. Kimse dört dörtlük değildir. Herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Kendinizi iyi tanıyın. Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olun, zayıf yönlerinizi geliştirmek veya degiştirmek için çabalayın. Güçlü yönlerinizi ortaya koymaktan çekinmeyin, hünerlerinizi etrafınızda ki insanlara göstermek için çabalayın. 

Hayatınıza her alanda hedefler koyun;

  Hayatnıza hedefler koyun ve bu hedefler için çabalayın. hedeflerinizin çok büyük olmasına gerek yok. Günlük, haftalık, aylık hatta yıllık hedef listeleri yapın. Hedefleriniz gerçekleştikçe hazırladığınız listenin üzerine bir çizik atın. Göreceksiniz ki bu size kendinizi çok iyi hissettirecek ve kendinizle gurur duymanıza yol açacaktır. Kendinize olan güveniniz yükselecektir.

Egzersiz yapın ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirin;

  Sporun hem fiziksel hemde psikolojik açıdan birçok faydası var. Spor yaşam kalitenizin artmasını ve gelişmesini sağlar. Gün boyu yaşadığınız tüm sıkıntı ve stresi üzerinizden atmaya yardımcı olur. Fiziksel olarak çok iyi ve enerjik hissetmenizi sağlar. Dik bir duruşa sahip olmanızı sağlar. İyi bir duruşla etrafınızda ki insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakırsınız. 

Giyiminize özen gösterin;

  Temiz, güzel ve içinde rahat hissettiğiniz kıyafetler tercih edin. İyi bir giyim nasıl hissettiğinizi etkiler. Ucuz ve basit kıyafetlerden onlarca alacağınıza biraz pahalı fakat kaliteli bir kaç kıyafet almanız hem dolabınızda ki gereksiz fazlalığı ortadan kaldırır hemde daha güzel görünmenizi sağlar. Ucuz kıyafet almaktansa kaliteli kıyafet almak her zaman daha iyidir. 

Hobi edinin;

  Sizi mutlu edecek, uğraşırken keyif alacağınız, sizi heyecanlandıracak bir hobi bularak boş zamanlarınızı kaliteli geçirin. Hobi edinmek iletişiminizi güçlendirir, yanlızlığınızı giderir, hayatın koşturmacasından sizi uzaklaştırır, stresinizi alır, kendinizi ifade edebilme kabiliyeti kazanmanızı sağlar. 

Geçmiş başarısızlıklarınız ve aldığınız eleştirileri öğrenme şansı olarak görün;

  Unutmayın ki bu hayatta herşey tecrübeyle kazanılır. Herhangi birşey denemiş ve başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu durum sizi yıldırmasın yaptığınız hatalar size birşeyler katar ve öğretir. Olaylara pozitif tarafından bakmayı ögrenin ve geride bıraktıklarınıza takılıp kalmayın. 

  Her insanın görüşü farklı olabilir. Eleştiri almaktan çekinmeyin. Yapılan eleştiriyi iyice dinleyin ve ne demek istendiğini anlayın. Eleştiriler eksik yönlerinizi görmenize yardımcı olabilir. Ama bunun dozunu ayarlayın, her eleştiriyi dikkate alıp insanların görüşlerine göre hayatınıza şekil vermeyin. Olumsuz eleştirilere önem vermek ve eleştiri almaktan çekinmemek, eleştirilere rağmen doğru bildiğini yapmak en büyük özgüven göstergelerinden biridir.

Negatif olan herşeyden uzak durun;

  Aklınızda ki negatif tüm düşüncelerden uzak durun. Negatif herhangi birşey düşünmeye başladığınız da kafanızı dağıtacak bir uğraş bulun. Negatif düşüncenin sizi aşağı çekmesine ve özgüveninizi düşürmesine izin vermeyin. Etrafınızda kendinize olan güveninizi zedeleyecek insanlar varsa onları hayatınızdan uzak tutun ve kötü enerjilerini size yansıtmalarına fırsat vermeyin. Pozitif olun, pozitif düşünün ki evren size pozitif enerjiyle geri dönsün.

İnsanlarla iletişim kurmaktan, toplum içerisinde konuşmaktan çekinmeyin;

  Etrafınızda ki kişilerle konuşurken bunu utanıp sıkılmadan yapın. Yanlış birşey söylemekten çekinmeyin ve konuşurken etrafınızdaki kişilerin gözlerinin içine bakın. Beden dilinizi iyi kullanın. Özgüvenli olup olmadığınız beden dilinizden net bir şekilde anlaşılır. 

Özgüveni yüksek ve düşük insan arasında ki farklar;

Özgüvenli kişiler eleştiri almaktan çekinmezler. Özgüvensiz kişiler ise, eleştiriyi kabul etmezler. Hemen savunma pozisyonuna geçerler veya ağlamaya başlarlar.

Özgüveni yüksek kişiler hayatlarında ki negatif olaylara fazla takılmazlar ve pozitif olurlar. Özgüveni düşük kişilerde ise bu durum tam tersidir. Hayatlarına devam etmek yerine eski konulara fazla takılır ve orda kalırlar. Sürekli negatif düşünürler, yanlış anlamaya meyillidirler ve paronayaya varan düşünceleri vardır.

Özgüvenli kişiler sosyal ve iletişimi kuvvetli kişilerken kendine güveni olmayan kişiler asosyaldirler. Sürekli eleştirilme ve beğenilmeme korkusu yaşarlar.

Özgüvenli kişiler hata yapmaktan çekinmezler, insanların ne düşündüğüne pek takılmazlar. Güveni düşük kişiler ise, ne yapsam, nasıl davransam, böyle yapsam nasıl düşünürler gibi sürekli başkalarının ne düşündüğüne bakarlar ve her zaman mükemmel olmak için çabalar dururlar.

Özgüvenli insanlar iyi hissetmek için başkalarını kusurlarını bulmaya çalışmazlar. İyi hissetmek için başkalarını küçültmeye ihtiyaç duymazlar. Kendine güveni olmayanlar, sürekli başkalarının açığını ararlar ve başkasının başarısızlığından haz duyarlar.