Outdoor Kıyafet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Outdoor Kıyafet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 15:59 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 15:59

Şehir insanlarının yeni giyim tarzı outdoor, farklı bir yaşam tarzını da beraberinde getiriyor. Outdoor giyim ürünleri alırken dikkat edilecek unsurlar göz önünde bulundurularak en ideal outdoor giyim konseptine kavuşulabilir.

Her hava koşulu için uygun bir giyim şekli olan outdoor giyim tarzı, özellikle olumsuz hava koşullarında, insanları olumsuz etkilerden koruyor. Kar, yağmur, çamur, rüzgar,su birikintilerive kaygan zemin gibiolumsuz etkenler outdoor giyim ile sorun olmaktan çıkıyor.

Doğa sporlarıyla ilgilenenlerin giyim şekli olarak algılansa da artık şehir insanlarının da sıkça tercih ettiği bir giyim şeklidir. Outdoor giyimden maksimum fayda sağlayabilmek için outdoor giyimin püf noktalarına hakim olmak gerekiyor. Outdoor giyim, iç katman, orta katman, dış katman ve ayakkabı olarak 4 bölümden oluşmaktadır.

İÇ KATMAN

İç katman tenle doğrudan temas eden katmandır.İç katmanın doğru seçimi oldukça önemlidir. Tenin hava alabileceği şekilde ürünlerin tercih edilmesi gereken ürünlerin rahat ve konforlu olması gerekir. Isının rahatça dışarıya atılmasını sağlayacak yapıdakıyafet seçilmelidir. Su tutmaz ve rahat tarzda olmalıdır. Genellikle sentetik olan iç katman esnek yapıda olmalıdır.

ORTA KATMAN

Orta katmanın işlevi vücudun ürettiği ısıyı muhafaza etmektir. Bu sayede vücut ısısı dengeli ve sabit şekilde kalır.Orta katman kıyafetlerinin sıvıyı emecek tarzda ve çabuk kuruyacak tarzda olması gerekir. Bu özellik yağmurlu havalarda bireyi üşütmemeyi sağlar.Ceket ve yelek şeklinde olan orta katman genellikle polar malzemelerden üretilmektedir.

DIŞ KATMAN

Vücudu dış etkenlerden koruma işlevi olan dış katman, nefes alacak özellikte olmalıdır. Dış katman buharı ve suyu önlemelidir. Su geçirmez özellikte olan bu katman, kaz tüyünden de yapılabilir. İçten dikişli olduğu için su geçirmez özelliği vardır.

AYAKKABI

Outdoor giyim tarzının en karakteristik unsurlarından biri de ayakkabı kısmıdır. Bot veya ayakkabı olarak seçilebilen bu tercih,su geçirmez ve rahat özellikte olmalıdır. İç kısmı sentetik dış kısmı ise deri olmalıdır.Dış katmanında deri yanında kauçuk veya metal materyallerde kullanılabilir.

PÜF NOKTALARI

Outdoor giyim seçimi yapılırken birtakım hususlara dikkat edilerek kullanım performansı artırılabilir.

- Rahat ve vücudu saran polar ürünleri tercih edin. Tam veya yarım boy fermuarlı tasarımlar pratik kullanım sağlar.

- Her mevsim giyebileceğiniz mont seçin. İşlevsel outdoor giyimi için her mevsim kullanılabilecek montlar, işlevsel giyim sağlar.

- Rahat kalıplı pantolonları seçmenizde fayda var. Bu özellik sayesinde vücut kuru ve sağlıklı kalacaktır.

- Ayağı saran rahat bot ve ayakkabı tercihleri gün boyu rahat olmanızı sağlayacaktır.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Şifa ve gençlik iksiri: Kemik suyu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Baş ağrılarını ciddiye alın!

Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor. Periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.