Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Oturmak kadınların sağlığını bozuyor!

Oturmak kadınların sağlığını bozuyor!

Bir Amerikan tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre masa başı işlerde çalışan ya da günde en az 7 saatini oturarak geçiren kadınların tip 2 diyabete yakalanma oranı gün içinde hareketli yaşam sürdürenlere göre çok daha fazla.

05.01.2016 12:48

Bir Amerikan tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre masa başı işlerde çalışan ya da günde en az 7 saatini oturarak geçiren kadınların tip 2 diyabete yakalanma oranı gün içinde hareketli yaşam sürdürenlere göre çok daha fazla.Kan testlerinde yapılan ölçümlerde bu kadınların diyabete yatkınlığı tespit edildi.

Ancak araştırmada erkekler için benzer bir sonuç elde edilemedi. Uzmanalar bunun nedeninin kadınların metabolizmasının hareketsizliğe daha fazla tepki vermesi olduğunu düşündüklerini belirtti.

59 yaş ve üstü 505 kadın ile erkek üzerinde yapılan araştırmada her gönüllüye günde ne kadar zamanlarını oturarak geçirdikleri soruldu. Ayrıca kanda bulunan ve diyabet habercisi olan maddelerin seviyesi ölçüldü.

En uzun süre oturan kadınlarda insülin seviyesi en yüksek çıktı. İnsülin seviyesi vücutta gereksiz salgılandıkça vücut bu hormona direnç gösteriyor ve bu da tip 2 diyabetin oluşmasını sağlıyor.(hürriyet)

Yorumlar | 0
üye profil