Oruç diyeti nasıl yapılır?

Oruç diyeti nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi: 01.06.2016 12:28 | Değiştirme Tarihi: 02.06.2016 15:22

Sadece su içerek günde 16 saat aç kalmayı gerektiren oruç diyetiyle nasıl kilo veriliyor?

Günümüzde oruç, bir diyet yöntemi olarak da farklı türlerde uygulanıyor. Ramazan ayında olduğu gibi 12‐16 saate kadar oruç tutanlara, diyet programları içinde sadece su içmeye bazıları ise arada kahve veya çay içmeye izin veriyor. Bu diyet yönteminde haftada 2 gün oruç tutulması tavsiye ediliyor ve bu sebeple 5:2 diyeti de deniyor. Oruç diyetiyle ilgili en önemli soru, gerçekten kalıcı kilo vermeye yardımcı olup olmadığı ve ne kadar sağlıklı olduğu. Öyle ki bazı uzmanlar bu diyeti savunurken, bazıları ise özellikle kadınlarda hormon bozukluklarına yol açtığını söylüyor.

 

Oruç tutmak uzun yaşamayı sağlıyor

Oruç diyeti fikri ilk olarak "Eat‐Stop‐Eat" (Ye‐Dur‐Ye) kitabıyla birlikte Kanadalı Brad Pilontarafından ortaya atıldı. Daha sonraları farklı oruç diyeti programları da çıktı. Oruç diyeti, vücudun belli aralıklarla aç kalarak açlık hissiyle beraber daha hızlı yağ yakmasını sağlıyor. Bu diyetin etkili olması için her gün birkaç saat ya da haftada bir‐iki gün aç kalınması öneriliyor. Dr. Mercola, oruç diyetini tavsiye eden uzmanlardan biri. Dr. Mercola’ya göre oruç diyeti kilo vermekte zorlananlar için metabolizmayı en iyi hızlandıran ve en iyi kilo verdiren diyet yöntemlerinden biri ve hatta daha da etkili olabilmesi için günde en az 16 saat aç kalınması gerektiğini söylüyor. Oruç diyeti açlık hormonunu bastırarak kalorili yiyecekleri aşermenizi önlüyor, hafıza ve öğrenmeyi güçlendiriyor, vücuttaki hormon seviyesini düzenliyor ve yaşlanmayı önlüyor. Dr. Mercola ayrıca oruç diyetinin büyüme hormonunu da geliştirdiğini belirtiyor: "Sizi şekerli ve kalorili atıştırmalıklardan uzak tutmasının yanı sıra oruç diyeti, sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlıyorken aynı zamanda genel sağlığınız için de bilimsel olarak kanıtlanmış olumlu etkilere sahip. Amerikan Kardiyoloji Birliği’nin 2011 yılında yayınladığı çalışmaya göre, oruç tutmak insanların büyüme hormonunu (HGH) kadınlarda 1,300, erkeklerde 2,000 oranında arttırıyor. Aynı zamanda "fitness hormonu" da denilen bu hormon, yağ yakmada ve metabolizmayı hızlandırmada, kas gelişimini arttırmada, genel sağlık ve uzun yaşamda oldukça önemli bir rol oynuyor." Aşırı kilolu bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, 8 hafta boyunca oruç diyeti uygulayan obezite hastası kişilerin günlük kalori alımlarının yüzde 80 oranında azaldığını, stres seviyelerinin de azaldığını gösteriyor.

 

Oruç diyeti nasıl yapılıyor?

Oruç diyeti yaparken vücut çok uzun süre aç kalacağı için diyeti uygularken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Amerikalı Beslenme Uzmanı Dr. Amy Shah, oruç diyetinin uygulanmasıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

 

Haftada 2‐3 gün oruç tutun ve oruç tutacağınız günler arasında boşluk bırakın.

En ideali 12‐16 saat kadar oruç tutmak.

Oruç tuttuğunuz günler yoğun aktiviteden kaçının, yoga veya hafif egzersiz yapın. Diğer günlerde kardio yapabilirsiniz.

Oruç tutarken bol bol su için. Arada yağsız ve şekersiz olmak üzere çay veya kahve tüketebilirsiniz.

İki hafta sonra vücudunuz alışınca oruç tuttuğunuz günleri bir gün daha arttırabilirsiniz.

Oruç diyeti sırasında vücudun kas yapısını güçlendirmek için besin takviyesi alabilirsiniz