Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi: 28.01.2019 09:22 | Değiştirme Tarihi: 28.01.2019 09:22

Ev, ofis ve özel mekanları süsleyen orkideler, yeterli bakım yapılmazsa kısa sürede solarak cansız olabilirler.

ORKİDE SEÇİMİ

Sağlıklı orkide seçimi için birtakım hususlara dikkat edilmelidir.

·Orkide alırken tomurcukları bol olan orkideler alınmalıdır.

·Yapraklarında lekeler olan orkideler fazla güneşe maruz kalmış ya da yanlış büyütülmüştür. Bu yüzden yaprakları lekeli olan orkideler almamalısınız.

·Orkide şeffaf saksıda bulunuyorsa köklerine bakmalısınız. Kökler kahverengi ise sağlıklıdır. Ancak kökler kahverengi değil siyahsa orkide sağlıksızdır.

ORKİDE BAKIMI NASIL YAPILIR?

·Orkide bakımında öncelikle orkidenin yetiştiği ortamın sağlıklı şekilde düzenlenmesi gerekir. Orkide direk güneş ışığına maruz kalmamalı. Bulunduğu ortam aydınlık olmalıdır.

·Orkideler evin güney ve batı cephesinde bulunuyorsa perde ile koruma sağlanması halinde daha sağlıklı şekilde büyüyecektir. Orkidelerin mekan içinde doğu cephede bulunması daha sağlıklıdır.

·Orkideler kontrol edilirken sadece çiçekleri değil yaprakları da kontrol edilmelidir. Orkidenin sağlıklı olduğu açık yeşil renkli yapraklarından anlaşılır. Eğer renk açık değil de koyu renkse, bu durumda çiçeğin yerini değiştirmeniz gerekmektedir.

·Orkidenin bulunduğu ortamın ortalama 23 derece olması gerekir. Gece ise 18 derece idealdir. Orkideyi ani sıcaklık değişimlerinden korumak gerekir. Orkide tomurcuklanma döneminde normal dönemden biraz daha fazla sıcaklık isteyebilir.

ORKİDENİN BUDANMASI

Orkideler ortalama 6 ayda bir çiçek açarlar. Genellikle sonbahar ve ilkbaharda çiçek açan orkidelerin budanması bu mevsimlerin dışında kalan zamanlarda yapılmalıdır. Orkidenin sapları kurumaya ve sararmaya başladığı zaman budama zamanı geldi demektir. Makas dala zarar vereceği için daha keskin bir maket bıçağı doğru olacaktır. Orkide dalının dibinden itibaren üç boğum sayın ve üçüncü boğumun birkaç santimetre yukarısından budama işlemini yapın. Eğer sararma düzensizse sararmanın olduğu bölüme yakın yerden kesme işlemi yapılır.

ORKİDE NASIL SULANIR?

Orkide sulaması ortalama 4-7 gün aralıklarıyla yapılır. Bu periyotlara kendiniz karar verebilirsiniz. Odanın ışık alma durumu ve fiziki koşulları bu süreyi belirleyecek ana etkenlerdendir. Nem seven bir bitki olan orkidenin toprağı yüzde 55-75 oranda nemli olmalıdır. Nem oranını tutturmak için sprey ile sulamak tavsiye edilir.

Survivor Spyros kimdir? Survivor Spyros kaç yaşındadır?

Survivor 2019’da Yunan takımında bu hafta Spyros eleme potasında. Peki, Spyros kimdir, kaç yaşındadır? Survivor Spyros’un kim olduğunu haberimizden öğrenebilirsiniz…

Boy uzatan zeka geliştiren İyot nelerde bulunur?

Türkiye’de insanların yüzde 99,9’u iyot eksikliği çekiyor. Vücudumuz tarafından üretilmeyen, besin yolu ile temin ettiğimiz iyotun eksikliğinde birçok hastalığın oluşmasının yanı sıra zeka geriliği ve yenidoğan bebeklerde ölüm riskini de artıyor.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.