Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Operasyon: Argo Cuma Vizyonda

Operasyon: Argo Cuma Vizyonda

Operasyon: Argo 6 Amerikalıyı kurtarmak için yapılan ve İran rehine krizinin perde arkasında gerçekleştirilen gizli bir ölüm-kalım operasyonunu konu alıyor.

28.11.2012 09:51

Gerçek olaylara dayanan dram-gerilim türündeki “Operasyon: Argo” altı Amerikalıyı kurtarmak için yapılan ve İran rehine krizinin perde arkasında gerçekleştirilen gizli bir ölüm-kalım operasyonunu konu alıyor. Film CIA ile Hollywood’un operasyonda oynadığı, pek az bilinen role odaklanıyor. Söz konusu bilginin gizliliği olaydan ancak uzun yıllar sonra kaldırıldı.Oscar ödüllü Ben Affleck’in (“The Town”, “Good Will Hunting”) yönetmen ve oyuncu olarak yer aldığı filmin yapımcılığını ise Oscar adayı Grant Heslov (“Good Night, and Good Luck”), Affleck, ve Oscar ödüllü George Clooney (“Syriana”) gerçekleştirdi.4 Kasım 1979’da, İran devrimi patlak vermek üzereyken, militanlar Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’ne hücum eder ve 52 Amerikalıyı rehin alır. Fakat, o kaos ortamında, altı Amerikalı kaçıp Kanada Büyükelçisi Ken Taylor’ın evine sığınmayı başarırlar. Bu altı kişinin bulunup, muhtemelen katledilmesinin bir an meselesi olduğunu bilen Kanada ve Amerikan hükümetleri CIA’in olaya müdahale etmesini isterler. CIA, altı Amerikalıyı güvenli bir şekilde ülkeden çıkaracak bir plan yapması için, bünyesindeki en iyi “dışarı çıkartma” uzmanı Tony Mendez’i görevlendirir. Bu o kadar inanılmaz bir plandır ki ancak filmlerde görülebilir.

Haber ile ilgili metin girin!.Operasyon: Argo”da yer alan diğer oyuncular şöyle sıralanabilir: Bryan Cranston (TV dizisi “Breaking Bad”), Oscar ödüllü Alan Arkin (“Little Miss Sunshine”), John Goodman, (“Trouble With the Curve”) Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé, Kyle Chandler ve Chris Messina.Affleck’in yönettiği filmin senaryosunu Chris Terrio kaleme aldı. Senaryo Antonio J. Mendez imzalı The Master of Disguise’dan ve Joshuah Bearman’ın Wired Magazine’de yayımlanan makalesi “The Great Escape”ten seçmelere dayanıyor. Haber ile ilgili metin girin!.David Klawans, Nina Wolarsky, Chris Brigham, Chay Carter, Graham King ve Tim Headington filmin yönetici yapımcılığını, Amy Herman ise ortak yapımcılığını üstlendi.Filmin kamera arkası yaratıcı ekibi, görüntü yönetiminde Oscar adayı Rodrigo Prieto (“Brokeback Mountain”), yapım tasarımında Sharon Seymour (“The Town”), kurguda Oscar adayı William Goldenberg (“Seabiscuit”, “The Insider”) ve kostüm tasarımında Oscar® adayı Jacqueline West’ten (“The Social Network”, “The Curious Case of Benjamin Button”) oluşuyor. Filmin müziği ise dört kez Oscar adayı Alexandre Desplat’nın (“The King’s Speech”, “The Queen”) imzasını taşıyor.“Operasyon: Argo”nun çekimleri Los Angeles, Washington DC ve İstanbul’da tamamlandı.Warner Bros. Pictures, GK Films işbirliğiyle, Smokehouse Pictures yapımı “Operasyon: Argo”yu sunar. Filmin dünya çapındaki dağıtımını bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.
Yorumlar | 0
üye profil