Okul döneminde beslenme alışkanlığının önemi

Okul döneminde beslenme alışkanlığının önemi
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2016 14:13 | Değiştirme Tarihi: 19.09.2016 14:13

Çocukların fiziksel gelişmeleri ve hızlı büyümeleri ancak sağlıklı beslenmeyle olur.Okul döneminde çocukların yeterli ve düzenli beslenmeleri,bunu alışkanlık haline getirmeleri oldukça önemlidir.

Okul döneminde beslenme alışkanlığının önemi

Çocukların fiziksel gelişmeleri ve hızlı büyümeleri ancak sağlıklı beslenmeyle olur.Okul döneminde çocukların yeterli ve düzenli beslenmeleri,bunu alışkanlık haline getirmeleri oldukça önemlidir.Çocuklar sürekli ve hızla büyürler.Bu büyümenin normal standartlarda olması için çocukların çok iyi beslenmesi gerekiyor.

Özellikle okul döneminde çocukların eğitim süreci içerisinde bazı alışkanlıkları edinmesi kolay olur.Bu süreç içerisinde çocuklara büyüklerinden gördükleri beslenme şekli haricinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları öğretilmelive belli bir yemek düzeni oturtulmalıdır.

Çocukların özellikle, süt grubu, sebze ve meyve grubu, et grubu ve tahıl grubu besinlerini gün içerisinde yeterli miktarda almaları gerekiyor.Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de sabah kahvaltısıdır.Sabah kahvaltısı beyine enerji verir. Sabah kahvaltısı yapmayan bir çocukta açlıktan kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlik oluşur. Bunlarda çocuklarda dikkat azlığı, algılamada sıkıntı, konsantrasyon azlığı, anlama kapasitesinde düşüklük meydana getirir ve çocuğun okul başarısı düşer.Çocukların yeterli ve sağlıklı beslenmesi için kahvaltıda gerekli karbonhidratları, vitaminleri, yağ ve proteinleri alması gerekiyor.

Çocukların abur cubura ne kadar düşkün olduklarını hepimiz biliyoruz.Fakat ara öğnlerinde şekerli yiyecekler,gazlı içecekler,yağlı ve tuzlu besinler,cips vb yiyeceklerden uzak tutulmalı bunlar yerine süt ve süt ürünleri,kuru yemiş ve meyveler, katkısız doğal meyve suları vb. tercih edilmeli.

Çocuklar yetişkinlerin yeme alışkanlıklarını taklit ettikleri için öncelikle ailenin yeme alışkanlığını değiştirmesi sağlıklı besinlerle sofralar hazırlaması gerekir.Abur cubur olarak adlandırılan yiyecek ve içeceklerin eve alınmaması ve hazır gıdalar yerine ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.