Okul başarısızlığının nedenleri?

Okul başarısızlığının nedenleri?
Yayınlanma Tarihi: 07.10.2016 12:03 | Değiştirme Tarihi: 07.10.2016 13:07

Çocuklarınızın okul başarısızlığını çözmek için nedenini bilmeli ve sorunun kaynağına inmelisiniz.

Okul başarısızlığının nedenleri?
Sevgili anne ve babalar;

Çocuklarınızın iyi bir geleceğe sahip olmaları için eğitim çok önemli.Eğer çocukta başarısızlık varsa öncelikle bunun neyden kaynaklandığını bilmeniz gerekir.Sorunun kaynağını bilmeden çözüme ulaştıramazsınız.Çocuğun başarısızlığı,aile kaynaklı,öğrenci kaynaklı veya okul kaynaklı olabilir.

Aile kaynaklı başarısızlık nedenleri;
Çocuk başarısızlığında en önemli faktör aile olduğu için ilk olarak bu konuyu ele almak istedim.Ailenin sosyal ve ekonomik düzeyinin eksik olması malesef çocukların başarılarını olumsuz yönde etkiliyor.Anne ve babalar çocuklarını başka çocuklala kıyaslamamalı,falancanın oğlu filancanın kızı böyle iyi,söyle başarılı vs..tabirler kullanılmamalı ve çocuk rencide edilmemelidir.Çocuğun kendine güvenin zadelenmesi,kendine olan inancını kaybetmesine ve içine kapanık olmasına neden olur.

Çocukların her zaman ders çalışmalarını beklemeniz onları bunaltır.Çocuğunuzun ders çalışma dışında gün içerisinde kendine bir hobi bulmasını sağlamalı ve sosyalleşmesini sağlamalısınız.

Ailelerin okul veya öğrenimle alakalı olumsuz düşünceleri çocuğa kesinlikle yansıtmaması gerekir.Bu durum çocuğun okuldan soğumasına ve önemsememesine neden olur.Sizlere bir diğer önerim ise aranızdaki problemleri çocuğa yansıtmamanız.Aile içi saygısızlık,karşılıklı hakaretler,küfürler ve en önemlisi şiddet çocukları depresyona iter.Çocuğun okulda dikkatini derslere verme yerine, bu tarz konuları düşünerek aklını bulandırmasına neden olur.

Çocuğunuzun üzerine aşırı düşmeniz de çocuğun başarısını olumsuz etkiyebiliyor. Herşeyi siz yapmayın ve her konuda yardım edebileceğinizi hissettirmeyin.Çocuk sizlerin her sorunu halledebileceğini düşünerek pasifleşmemeli,kendini bişeyler başara bilmek için zorlamalı.

Öğrenci kaynaklı başarısızlık nedenleri;
Çocuğunuzun eğer fiziki bir yetersizliği varsa,görmede güçlük,duymada sıkıntı yaşama vs..kesinlikle göz ardı etmemeli ve tedavisini yaptırmalısınız. Çocukta zihinsel yetersizlik başarısız olma nedenlerinden biridir.Duygusal sorunlar okul fobisi,anne baba ayrı olması gibi nedenlerde çocuğu başarısızlığa iter.

Tabiki uyku ve beslenme alışkanlığının düzensiz olması önemli başarısızlık nedenlerinden biridir.Çocuğunuzun erken uyumasını ve erken uyanmasını sağlamanız gerekir.Uykusuzluk çocukta yorgunluk,bitkinlik ve öğrenme güçlüğü gibi sorunlara neden olur.Aynı şekilde okula aç gitmek yerine tok gidilmesi çocuğun öğrenme algısını güçlendirir,zindelik verir.

Okul kaynaklı başarısızlık nedenleri;
Sınıfların çok kalabalık olması öğretmenin her çocuğunuzla birebir iletişim kurmasını engellediğinden başarısızlığa neden olur.Okul kurallarına uymayan öğrencilerin ihmal edilmesi,gerekli cezaları almamaları diğer öğrencilerin başarılarını olumsuz yönde etkiler.

Sınıfın havasız olması,çok sıcak veya çok soğuk olması gibi nedenler çocuğunuzun derse konsantre olmasını engeller. Öğretmenlerin çocuklarla bağ kurmaması,çocuğunuzun okul problemlerinde yardımcı olmaması çocuğun okul korkusunu arttırır ve başarısız olmasına neden olur.