Ödemi vücudunuzdan atın!

Ödemi vücudunuzdan atın!
Yayınlanma Tarihi: 10.11.2016 12:34 | Değiştirme Tarihi: 10.11.2016 12:34

Özellikle son dönemde çoğu insanın problemi haline gelen ödem, herhangi bir hastalığa bağlı değil ise evde kendi yöntemlerinize halledebileceğiniz bir sorun.

Ödem nedir?

Ödem, hücrelerin fazladan su tutması nedeniyle oluşan, insanı oldukça rahatsız eden şişlik halidir. Genellikle ellerde, ayaklarda ve göz kapaklarında meydana gelir. Ödem; hormonal bozukluklar, böbrek, karaciğer, kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak gelişe bilir. Eğer bir hastalığa bağlı olarak gelişmisse mutlaka bir uzamndan destek alınmalıdır. Ama ödem her zaman ciddi bir hastalığa bağlı olarak gelişmez. Eğer hastalık kaynaklı değilse sizlere vereceğimiz bir kaç ufak öneri ile ödemi vucudunuzdan atabilirsiniz.

Ödem oluşma nedenler;

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ödem her zaman hastalık kaynaklı değildir. Ödemi vücudunuzdan atabilmek için neyden kaynaklı oluştuğunu bilmeniz gerekir. Vücutta ödem oluşma nedenleri;

Fazla kilolar,

Az su tüketimi,

Stres,

Aşırı tuz tüketimi,

Yorgunluk,

Ayakta fazla durma,

Aşırı karbomhidratlı beslenme,

Kadınlarda regli dönemi,

Hamileleik.

Vücuttan ödemi atmak için yapılması gerekenler;

Öncelikle fazla kilolarınız var ise mutlaka bunlardan kurtulmanız gerekir. Sonrasında eğer az su tüketiyorsanız bunu arttırmalısınız. Günlük en az 2-3 lt su tüketmeniz gerekiyor. Fazla tuz tüketimi ödem oluşmasına neden olur. Tuzu tamamiyle hayatınızdan çıkarın demiyoruz tabiki ama tüketimini azaltmakta fayda var. Karbonhidrat tüketimini de azaltmanız gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin, sporu hayatınzdan eksik etmeyin. Aşırı sıcak su ile yıkanmak yerine ılık su ile yıkanmaya özen gösterin. Ayaklarınıza masajn ve yukarıya havaya dikerek dinlendirin. Son olarak ödem attırırcı çaylar tüketmenizi öneririz. Özellikle kiraz sapı çayı ödem atmaya birabir. Günde en az 2 bardak tüketmeni gerekiyor.