Normal doğum mu? Sezaryen mi?

Normal doğum mu? Sezaryen mi?
Yayınlanma Tarihi: 28.09.2016 14:08 | Değiştirme Tarihi: 28.09.2016 14:43

Her iki doğumunda avantaj ve dez avantajları olduğundan beden ve çocuk sağlığı için en uygun doğum şekli hangisi ise uzmanlara danışarak karar verilmelidir

Normal doğum mu? Sezaryen mi?

Doğum denilince akla ilk gelen ve karar vermekte en zorlanılan konu doğum şeklidir. Her iki doğumunda avantaj ve dez avantajları olduğundan beden ve çocuk sağlığı için en uygun doğum şekli hangisi ise uzmanlara danışarak karar verilmeli ve doğum konusunda kulaktan kulağa edinilen bilgiler göz ardı edilmeli.

Normal doğum

 Normal doğumda anneler bir kaç saat sonra normale döner. Beslenmeye başlaması, çocuğu emzirme ve yaşantısına dönme kolaydır.Normal doğum sırasında annede yaşanan hormonal dalgalanmalar anne ve bebek arasındaki bağın kuvvetli olmasını sağlar.Doğum sonrası kanama ve enfeksiyon gibi sıkıntılar sezeryena göre daha azdır. Fakat doğumun uygunsuz zaman ve koşullarda meydana gelmesi,doğumun ağrılı geçmesi,hastaneye yetişememe korkusu gibi düşünceler kişilerin normal doğuma korkuyla bakmasına neden oluyor.Normal doğumun bir diğer dezavantajı ise doğum sırasında gerçekleşe bilecek problemlerdir. Doğum eyleminin durması,yavaşlaması veya uzaması gibi problemler bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir buda çocuğa zihinsel açıdan eksiklik yaratabilir.

Sezaryen ile doğum

Sezeryen ile doğum yapan annelerin kendine gelme süreleri,beslenmeye başlama, çocuğu emzirmeye başlama gibi eylemleri biraz geç olur. Annelerin normal yaşantıya dönmeleri zaman alır. Sezeryen anne açısından problem teşkil ederken, bebeğin normal doğuma göre daha az riskle dünyaya gelmesini sağlar. Sezaryendan sonra dikişlerde iltahaplanma ve dikişlerin açılma riski oldukça fazladır. Bakımın çok iyi yapılması ve enfeksiyon kapılmaması için dikkat edilmelidir. Anne adayları doğumun ardından kendine geldiklerinde ağrı yaşayabilirler.