Mutluluğa giden yol bağırsaklardan geçiyor: probiyotik beslenme

Mutluluğa giden yol bağırsaklardan geçiyor: probiyotik beslenme
Yayınlanma Tarihi: 25.02.2019 13:25 | Değiştirme Tarihi: 25.02.2019 13:26

Sağlıklı bağırsak florası için probiyotik beslenmenin önemi aşikar. Peki ya mutluluk duygusu ile bağırsaklar bağlantılıysa? İşte probiyotik beslenmenin önemi ve probiyotik besinler...

 

Probiyotik beslenme nedir?

Probiyotikler, bağırsaklarımızın düzenli çalışmasına yardımcı olan faydalı mikroorganizmalar olarak adlandırılır. Bağırsak florası adı verdiğimiz, sindirim sistemimizi düzenleyen yardımcı mikroorganizma ortamı, sağlıklı olduğu takdirde kolay bir sindirim gerçekleşmesini sağlar. Sağlıklı bireylerde probiyotik takviyesi, iyi bakterilerin sayısının artmasına, sindirim fonksiyonlarının gelişmesine ve sağlıklı bir bağırsak florası oluşmasına sebep olur. 

Bağırsak florasının baş düşmanı: Antibiyotikler

Bu ortamda yer alan mikrobiyom zamanla azalabilir hatta tükenebilir. Bu yararlı organizmaların tükenmesine sebep olan en önemli etken ise antibiyotik kullanımıdır. Hastalık durumunda bilinçsizce kullanılan antibiyotikler bağırsaktaki iyi bakterileri öldürür. Bunun yanı sıra şeker tüketimi, stres ve kimyasal maddeler de bağırsak florasını olumsuz yönde etkiler.

''Midemde kelebekler uçuşuyor''

 Bağırsaklardan ikinci beyin diye bahsedildiğini duymuşsunuzdur, belki de ''midemde kelebekler uçuşuyor'' sözünün temeli, duyguları oluşturan hormonların bağırsaklarda salgılanıyor olmasına dayanır. Beslenme psikolojisi alanında yapılan bir takım çalışmalar, mide ve bağırsak sisteminde yaşayan bakterilerin ruh halimiz ve davranış şekillerimiz üzerinde etkili olduğunu kanıtlıyor. Yani yapılan bu çalışmalara göre yediklerimiz ve içtiklerimiz duygu halimizi direkt olarak etkiliyor. Sevindiğimizde, heyecanlandığımızda, sinirlendiğimizde ya da  korktuğumuzda bunu en çok karın bölgemizde; midemizde ve bağırsaklarımızda hissediyor olmamızın sebebi de bu. 

En basit örnekle mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun çoğu mide-bağırsak kanallarında üretilir. Dolayısı ile mide ve bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler, sinir hücrelerini ve serotonin üretimini de direkt olarak etkiler. 

Probiyotik besinler nelerdir?

Yoğurt

 

 Peynir

 

Kefir

 

Ayran

 

Elma sirkesi

 

Lahana turşusu

 

Bitter çikolata

 

Boza

 

Kombucha  en çok probiyotik içeren yiyecek ve içeceklerden bazılarıdır... 

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Şifa ve gençlik iksiri: Kemik suyu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Baş ağrılarını ciddiye alın!

Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor. Periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.