Mutluluğa giden yol bağırsaklardan geçiyor: probiyotik beslenme

Sağlıklı bağırsak florası için probiyotik beslenmenin önemi aşikar. Peki ya mutluluk duygusu ile bağırsaklar bağlantılıysa? İşte probiyotik beslenmenin önemi ve probiyotik besinler...

Yayınlanma Tarihi: 25.02.2019 13:25
Değiştirme Tarihi: 25.02.2019 13:26
Mutluluğa giden yol bağırsaklardan geçiyor: probiyotik beslenme

 

Probiyotik beslenme nedir?

Probiyotikler, bağırsaklarımızın düzenli çalışmasına yardımcı olan faydalı mikroorganizmalar olarak adlandırılır. Bağırsak florası adı verdiğimiz, sindirim sistemimizi düzenleyen yardımcı mikroorganizma ortamı, sağlıklı olduğu takdirde kolay bir sindirim gerçekleşmesini sağlar. Sağlıklı bireylerde probiyotik takviyesi, iyi bakterilerin sayısının artmasına, sindirim fonksiyonlarının gelişmesine ve sağlıklı bir bağırsak florası oluşmasına sebep olur. 

Bağırsak florasının baş düşmanı: Antibiyotikler

Bu ortamda yer alan mikrobiyom zamanla azalabilir hatta tükenebilir. Bu yararlı organizmaların tükenmesine sebep olan en önemli etken ise antibiyotik kullanımıdır. Hastalık durumunda bilinçsizce kullanılan antibiyotikler bağırsaktaki iyi bakterileri öldürür. Bunun yanı sıra şeker tüketimi, stres ve kimyasal maddeler de bağırsak florasını olumsuz yönde etkiler.

''Midemde kelebekler uçuşuyor''

 Bağırsaklardan ikinci beyin diye bahsedildiğini duymuşsunuzdur, belki de ''midemde kelebekler uçuşuyor'' sözünün temeli, duyguları oluşturan hormonların bağırsaklarda salgılanıyor olmasına dayanır. Beslenme psikolojisi alanında yapılan bir takım çalışmalar, mide ve bağırsak sisteminde yaşayan bakterilerin ruh halimiz ve davranış şekillerimiz üzerinde etkili olduğunu kanıtlıyor. Yani yapılan bu çalışmalara göre yediklerimiz ve içtiklerimiz duygu halimizi direkt olarak etkiliyor. Sevindiğimizde, heyecanlandığımızda, sinirlendiğimizde ya da  korktuğumuzda bunu en çok karın bölgemizde; midemizde ve bağırsaklarımızda hissediyor olmamızın sebebi de bu. 

En basit örnekle mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun çoğu mide-bağırsak kanallarında üretilir. Dolayısı ile mide ve bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler, sinir hücrelerini ve serotonin üretimini de direkt olarak etkiler. 

Probiyotik besinler nelerdir?

Yoğurt

 

 Peynir

 

Kefir

 

Ayran

 

Elma sirkesi

 

Lahana turşusu

 

Bitter çikolata

 

Boza

 

Kombucha  en çok probiyotik içeren yiyecek ve içeceklerden bazılarıdır...