Mide bulantısına doğal çözümler

Mide bulantıları için evde kolayca hazırlayabileceğiniz tarifler...

Yayınlanma Tarihi: 17.02.2016 15:47
Değiştirme Tarihi: 17.02.2016 15:47
Mide bulantısına doğal çözümler

 

Zencefil

Zencefilin dermanı olduğu dertler saymakla bitmez. Zencefilin her derde deva 10 faydası başlıklı haberimizde zencefilin yararlarından bahsetmiştik. Zencefilin özellikle mide ve sindirim sistemi için en güçlü ve etkili şifa kaynaklarından biri olduğu biliniyor.Araştırmalara göre zencefil çoğu ilaçtan daha etkili aslında. Mide asidini nötralize edici,mide kaslarını gevşetici özelliğinin yanı sıra toksinleri bağırsağa taşıyarak bize rahatsızlık veren her ne varsa daha çabuk atılmasını sağlıyor. Bir parça çiğ zencefil çiğnemek ya da zencefil çayı içmek bulantıyı bastırmanın en garanti yollarından görülüyor. Toz ya da çiğ formda olması fark etmez, her türlü çok faydalı.

 

Rezene

Rezene, anavatanı Akdeniz’in yanı sıra birçok kültürde şifalı sayılan bitkilerden. Eski çağlardan beri bulantı tedavisi için de kullanılıyor, rahatlatıcı ve gevşetici özellikleri var. Rezene çayı içerek bulantıyı hafifletebilirsiniz. Faydalı olduğu kadar fazlasının zararlı olabileceğini de unutmayalım. Günde bir defadan fazla içilmesi önerilmiyor.

 

Elma Sirkesi

1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırıp içmek bulantıyı bastırmak için bir başka
yöntem 

 

Nane ve limon

Eskilerin bir bildiği var. Günümüzde nane limon çayının bulantı için akla ilk gelen çözümlerden biri olması bir efsane olmasından kaynaklanmıyor. Nane sedatif etkisiyle mideden gelen kusma refleksinin bastırılmasına, limonu koklamak ya da suyunu içmek bulantıyı ve kusmayı kesmeye yardımcı oluyor.

 

Lavanta ve Kekik

Midemizde bir sorun varsa kokulara karşı da hassas olabiliyoruz. Kuru lavanta ve kekiği karıştırıp (birkaç damla limon da sıkılabilir) koklamak bulantının azalmasına yardımcı oluyor.

 

Muz

Muzun birçok faydasının yanında mide mukoza salgısını arttırarak mideyi korunma özelliği bulunuyor. Bulantı için yeterince ilgi görmemesine rağmen etkili bir besin.

 

Bitki çayları

Papatya, anason, kimyon, ahududu, tarçın gibi karışımlar mideyi rahatlatmasıyla ünlü. Ekstra şifa için çayın içine rendelenmiş taze zencefil, birkaç damla limon ve birkaç karanfil ekleyin.