Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 15:39 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 15:39

Kilo vermek isteyenleri yardımına koşan metabolizmayı hızlandıran besinler, daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde kilo vermeyi sağlıyor.

Metabolizma hızı, cinsiyete, yaşa, kas yoğunluğuna ve vücut yağ miktarına göre değiklik göstermektedir. Kimi insanlar 1300 kalori ile günlükihtiyaçlarını tamamlarken kimi insanlarda bu rakam 2500'e çıkmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran besinler daha hızlı kilo vermeyi sağlamaktadır.

ZENCEFİL
Vücut sıcaklığını artıran zencefil, yemeklerden sonra tüketilerek yaklaşık yüzde 20 oranda metabolizma hızını artırır.

YEŞİL ÇAY
Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran yeşil çay aynı zamanda kafein içermektedir. Fenol etken maddesi ile bu etkiyi oluşturur. Yeşil çay soğuk veya sıcak olarak tüketilebilir. Klasik çay ya da oolong çayı da benzer etki için tüketilebilir.

PROTEİN
Karbonhidratlara göre daha uzun sürede sindirilen proteinler bu yüzden daha falaenerji harcattırıyor. Yakılan kalori miktarını artırır. Hindi, tavuk, balık ve kırmızı etek göre daha az yağ içerek proteinli gıdalar tüketilebilir.

LİFLİ YİYECEKLER
Besinlerin lifli kısmı sindirim işleminde vücudun harcadığı enerjiyi artırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Suda çözünmeyen çözünen besin liflerisindirime yardımcı olmaktadır. İshal ve kabızlık gibi sorunları da önlemeye yardımcı olur. Lif bakımından zengin besinler, brokoli, elma, ıspanak, greyfurt, portakal, yulaf, lahana, fındık, kabak ve badem olarak sayılabilir.

ACI BİBER
Acı biberin etkin maddesi olan "capsaicin" metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir. Metabolizmayı hızlandırıcı besinler içinde birinci sırada olan kırmızı biber aynı zamanda iştahı azaltıcı etkisi ile tokluk hissi veriyor. Kişniş, kekik ve tarçında belirli miktarda capsaicin vardır.

TARÇIN
Tarçın zayıflamaya iki şekilde yardımcı olur. Yemeklerden sonra uzun süre tokluk hissi sağlayarak ve kan şekerini düzenleyerek zayıflamaya yardımcı olur.

HAFİF EGZERSİZ
Nabzın seviyesini yavaş yavaş yükselterekvücudu zorlamayan hafif egzersizler kilo vermeye yardımcı olur.

SU İÇİN
Günde 8 bardak su içerek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmak mümkündür. Bu şekilde vücuttaki toksinleri ve yağı atmayı sağlayan bu yöntem hızlı kilo vermeyi sağlar.