Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Mary Poppins'le Tatlı Mücadele!

Mary Poppins'le Tatlı Mücadele!

Walt Disney’in “Mary Poppins”in film haklarını almak için kitabın ünlü yazarı P.L. Travers ile girdiği tatlı mücadeleyi anlatan Saving Mr. Banks filminin afişi yayınlandı.

30.07.2013 12:21

Walt Disney’in “Mary Poppins”in film haklarını almak için kitabın ünlü yazarı P.L. Travers ile girdiği tatlı mücadeleyi anlatan Saving Mr. Banks filminin afişi yayınlandı.İki kez Oscar kazanan Emma Thompson ve rol arkadaşı Oscar ödüllü Tom Hanks, Disney klasiği “Mary Poppins”in beyazperdeye taşınma hikayesinin sıradışı, bugüne kadar hiç anlatılmayan perde arkasına dayanan Disney filmi “Saving Mr. Banks”te başrolü paylaşıyorlar.Walt Disney’in kızları kendisine en sevdikleri kitap olan P.L. Travers’ın yazdığı “Mary Poppins”in filmini çekmesi için yalvardıkları zaman Walt Disney onlara bir söz vermişti ama bu sözü tutmanın 20 yıl süreceğini hiç tahmin etmemişti.

 Telif haklarını alma sürecinde Walt, cimri ve uzlaşılması çok zor bir yazarla karşı karşıya gelir. Yazar, sevgili sihirli dadısının Hollywood tarafından kötüye kullanılmasına izin vermek istemez. Fakat kitap satmamaya, para yetmemeye başlayınca Travers gönülsüz de olsa Los Angeles’a Disney’in uyarlama planlarını dinlemeye gider. Haber ile ilgili metin girin!.1961’deki o kısa iki haftada Walt Disney var gücüyle çalışır. Hayalgücü yüksek resimli taslaklar hazırlanır ve yetenekli Sherman kardeşlerin neşeli şarkıları eklenir. Walt, P.L. Travers için tüm silahlarını seferber eder ama aksi yazar memnun olmaz. Travers giderek inatlaştıkça ve haklar elinden kayıp gittikçe o da olanları çaresizlik içinde seyretmeye başlar. Walt ancak kendi çocukluğuna dönünce onun peşini bırakmayan hayaletlerle ilgili gerçeği keşfeder ve birlikte Mary Poppins’i serbest bırakarak sinema tarihinin en sevimli filmlerinden birini ortaya çıkarırlar.Gerçek olaylara dayanan “Saving Mr. Banks”, Disney klasiği “Mary Poppins”in beyazperdeye taşınma hikayesinin sıradışı, bugüne kadar hiç anlatılmayan perde arkasını ve efsanevi Walt Disney ile yazar P.L. Travers arasındaki neredeyse her şeyi raydan çıkaran hırçın ilişkiyi konu alıyor.Notlar:• “Saving Mr. Banks”, ikonlaşan iş adamı Walt Disney’in resmedileceği ilk filmdir.• “Mary Poppins” 13 dalda Oscar’a aday gösterildi ve bunlardan beşini kazandı: En İyi Kadın Oyuncu (Julie Andrews), En İyi Efekt, En İyi Film Editi, Orijinal Film Müziği ve En İyi Orijinal Şarkı. Aday olduğu diğer dallar arasında En İyi Görüntü ve En İyi Sinema Uyarlaması da bulunuyordu.• Disney, iki kızına söz verdiği üzere “Mary Poppins” için telif haklarını almak için çalışmaya 1940’larda başladı.• P.L. Travers’ın babası bir bankermiş ve kitapta meşhur hayali dadının yardım ettiği karakter olan, “Mary Poppins”deki aile reisi Mr. Banks için ondan esinlenilmiş. Haber ile ilgili metin girin!.
Yorumlar | 0
üye profil