Manken hastalığı diyetle başlıyor!

Manken hastalığı diyetle başlıyor!

Sıfır beden olma isteğiyle gelişen manken hastalığı masum bir diyetle başlayıp kişileri ölüme sürükleyebiliyor...

En tehlikeli psikolojik sağlık sorunları arasında yer alan ve halk arasında "manken hastalığı" olarak bilinen ''anoreksiya nervoza'' hastalarının aynı yaş grubunda olan bir bireye göre 50 kat daha fazla ölüm riski bulunduğu bildirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sabri Hergüner, ergenlik dönemindeki genç kızların, bilinç altlarına yerleşen "ne kadar zayıf olursam o kadar güzel olurum" anlayışı nedeni ile yemeyi reddettiklerini belirtti.

Genç kızların % 1'inde görülüyor
Yeme bozukluğu ile kendini gösteren bu ruhsal rahatsızlığa sahip kişilerin, sürekli kilo vermek istediklerini belirten Doç. Dr. Hergüner, halk arasında "manken hastalığı" olarak bilinen ''anoreksiya nervoz" 'rahatsızlığının toplumda genç kızlarda yüzde 1 oranında görüldüğünü söyledi.

Her şey masum bir diyetle başlıyor
Ergenlik döneminde "masum bir diyet" ile başlayan hastalığın, ilerlediğinde durdurulamadığını dile getiren Doç. Dr. Hergüner, aşırı zayıflığın, bağışıklık sistemini zayıflattığını, hastalıklara karşı direnci azalttığını, vücut fonksiyonlarını bozduğunu, kronik yorgunluk ve halsizliğe neden olduğunu kaydetti.

Yaş grubuna göre 50 kat daha fazla ölüm riski var
Rrahatsızlığın sık görülmeye başlamasından dolayı hastanelerinde yeme bozukluğu birimi açtıklarına dikkat çeken Doç. Dr. Hergüner, sözlerine şunları ekledi:

"Yemeyi reddeden, daha zayıf ve güzel olmak için yemeyi kesen genç kızlar için tedavi birimi oluşturduk. Her geçen gün hasta sayımız artıyor. Filmlerde gördüğü mankenlere, oyunculara benzeme isteği olan genç kızlar, yoğun kilo kaybından dolayı zor günler geçiriyor. Beş yıl içinde tedavi edilmeyen hastaların ölüm riski var. Bu tür hastaların aynı yaş grubunda olan bir bireye göre 50 kat daha fazla ölüm riski bulunuyor. Ölümlerin en büyük nedeni kilo kaybından dolayı. Zayıflıktan dolayı bağışıklık sistemi çöken kişi, enfeksiyonlara karşı çok duyarlı oluyor. İlk bir yıl içinde belirtiler tespit edildiğinde tedaviye başlanırsa yüz güldürücü sonuçlar alınıyor. Belirtiler başladıktan 5-6 yıl sonra gelindiğinde tedavi şansı yüzde 30'a kadar düşebiliyor."

Söz konusu rahatsızlığın dikkate alınması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Hergüner, yemeyi reddeden kişilerin çocuk ruh sağlığı merkezlerine başvurmaları gerektiği konusunda uyardı.

Görüntülenme : 1092 Yayınlanma Tarihi: 01/04/2016 16:02:54

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin