Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 09:33 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2019 09:33

Bakımlı kadınlar makyajları dikkat ettiği gibi makyaj malzemelerinin temizliğine de dikkat ederler.

MAKYAJ SÜNGERLERİ
Bakteri için ideal bir çoğalma alanı olan makyaj süngerleri, hoş görünmelerine rağmen o kadar da masum değillerdir. Yeterince temiz olmayan süngerler cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir. Makyaj süngerlerini temizlerken sabun ya da temizleyici solüsyon kullanmak, sonrasında iyice durulayarak tamamen kurutmak gerekir. Makyaj süngerlerini düzenli olarak temizleseniz de 6 aydan fazla süre kullanmamalısınız.

KİRPİK KIVIRICI VE CIMBIZ
Cımbız ve makyaj kıvırıcıların temizliği genellikle ihmal edilir. Onları da düzenli olarak temizlemeli, kalıntı, mikrop vr istenmeyen oluşumlardan kurtarmak gerekir. Bu malzemelerin temizleme sıklığı kullanım sıklığına göre değişmektedir. Fırça temizleme losyonu ile bu malzemeler yumuşak bez ile hafifçe silinir ve temizlenir.

MAKYAJ FIRÇALARI
Makyajınmükemmel olması için makyaj fırçalarının da mükemmel olması gerekir. Makyaj fırçalarını uzun süre kullanmak için temizliği konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Haftada bir defa en geç iki haftada bir defa antibakteriyel el sabunuyla ya da fırça temizleme solüsyonu ile makyaj fırçası temizlenmelidir. Fırçanın kılları avuç içine alınarak hassas şekilde ovulmalıdır. Fırçanın ılık su ile yıkanması gerekir. Fırçayı kuruturken de fırçanın kıllı ucu boşluğa gelecek şekilde masada sabit bırakılır. Böylece fırçada şekil deformasyonu olmaz.

MAKYAJ ÇANTALARI
Makyaj çantaları tüm malzemeleri içinde barındırdığı için çabuk kirlenmektedir. Ayda bir defaolmak kaydıyla makyaj çantaları temizlenmelidir. Makyaj çantasını temizlemek için antibakteriyel ıslak mendil kullanılabilir. Antibakteriyel ıslak mendille temizlenen makyaj çantası havalandırılarak içi kurutulur. Kullanıma hazır hale gelir.