Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Mahmut ile Meryem'in Çekimleri Tamamlandı

Mahmut ile Meryem'in Çekimleri Tamamlandı

Başrollerini Aras Bulut İynemli ile Eva Dedova'nın paylaştığı Türk-Azeri ortak yapımı 'Mahmut ile Meryem' filminin çekimleri tamamlandı.

01.12.2012 13:50

Başrollerini Aras Bulut İynemli ile Eva Dedova'nın paylaştığı Türk-Azeri ortak yapımı 'Mahmut ile Meryem' filminin çekimleri tamamlandı. 1500'lü yılları anlatan filmin setindeki en ilginç görüntü, tarihi kostümler içindeki İynemli'nin kulağında iPod'la dolaşmasıydı.

Haber ile ilgili metin girin!.   Yapımcılığını 24 Kare Film’in sahipleri Sevda Kaygısız ve Ali Kaygısız’ın üstlendiği, Türkiye ve Azerbaycan ortak yapımı olan “Mahmut ile Meryem”in çekimleri tamamlandı. Türkiye – Azerbaycan ortaklığındaki ilk sinema projesi olan, yazar Elçin'in romanından uyarlanan ve birçok ilke imza atan "Mahmut ile Meryem" filminin çekimleri Azerbaycan'da yapıldı.İMKANSIZ BİR AŞK HİKAYESİ Gence'de başlayan hikaye, Ziyad Han hükümdarının Müslüman oğlu Mahmut ve Hristiyan Keşiş kızı Meryem'in imkansız aşkını ele alıyor. Çaldıran Savaşı'nın yakıcı etkileriyle karşılaşan Mahmut, hayatın gerçeğiyle yüzleşiyor. Masalsı ve fantastik öğelerin bir araya gelmesiyle oluşan filmin yapımcılarından Sevda Kaygısız, herkesin yaşayacağı bir masal olduğunu dile getirirken, "Tıpkı Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin'in ölümsüz aşkları hepimizin aşkıyla aynı kaynaktan geliyorsa bu hikaye de bize aynı ufku gösteriyor. O da aşka sarılmak. Bu filmle Azerbaycan ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayarak dünyada da insanların yüreğine dokunacağız. Tasavvufta, İNSAN, varlığın gayesi ve sonudur. Her şey Tanrı'dan gelir ve Tanrı'ya dönecektir. İnsan aşk merdiveninden Tanrı'ya basamak, basamak yükselir. Mevlana'ya göre aşk yaratıcının vasıflarındandır. İnsan, neyi, kimi severse sevsin, bu sevgi aslında gerçek varlığadır. Bu sevgi insanı hırstan, benlikten kurtaracak tek yoldur. Mevlana'ya göre gerçeği arayan kişinin dünyadan, dünya nimetlerinden kaçmasına gerek de yoktur. Çünkü dünya Tanrı'nın tezahürüdür. Kaçınılması gereken ise sadece gaflettir. Neden Mevlana felsefesi ile başladık söze? Çünkü, bu öyküde bir arayış var. Çünkü, bu öyküde aşkı arayış var. Çünkü bu öyküde aşkını arayış var. Çünkü bu öyküde aşkını ararken aslında kendini bulma var..." dedi.  120 dakika olan film, 2012-2013 sezonunda Azerbaycan, Türkiye ve 9 Avrupa ülkesinde vizyona girecek.
Yorumlar | 0
üye profil