Limonlu su içmenin 13 mucizevi faydası!

Limonlu su içmenin 13 mucizevi faydası!

Her evde bulunan limonun hiç akla gelmeyen yararları! Listemizde ki 13 yararını okuyunca limonlu su içmeyi alışkanlık haline getireceksiniz!

1. Sindirim: Sindirim sistemi sağlığımızın bel kemiği gibidir, çalışmadığı veya zorlandığı zaman hastalıklar da ardından gelir. Gününüze ılık bir bardak limonlu suyla başlamanın şişme, geğirme, mide yanması ve tembel bağırsaklara da iyi geldiği kanıtlanmıştır. 

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bağışıklık sistemimiz vücudumuzun savaşma gücüdür, tüm hastalıklara karşı giydiği kalkandır. Zayıf bağışıklık sistemi vücudumuzun hastalıklara davetiye çıkarması demektir. Limonlu ılık su bakteri ve virüslere karşı savaşan değerlere sahiptir. Ayrıca içinde antioksidanlar bulundurduğu için toksinleri atmaya yardımcı olur.

3. Ağız Sağlığı: Sabah içilen limonlu suyun ağız sağlığına da katkısı olduğu söylenmektedir. Antibakteriyel özelliklerinden dolayı ağızdaki bakterileri öldürür, ağız kokusu gibi sorunları kaldırmaya yardımcı olur. Limon doğal bir ağartıcı olduğu için uzun süre yapıldığında dişlerinizi beyazlattığını da farkedeceksiniz.

4. Ruh halini olumlu etkiler: Kokusundan mı ferahlığından mıdır nedir, insanın iyi hissetmesini de sağlar. C vitamini stresi azaltmanın en doğal yolu olduğu için endişe ve depresyona karşı her güne limonlu suyla başlamakta yarar var.

5. Doğal Müdrir(idrar sökücü): Limon idrar yolları enfeksiyonlarını önlemeye yarar. İçindeki sitrik asit böbreklerde taş oluşumunu önler, var olan taşları da kırmaya yarar. 

6. Kilo vermeye yardımcı olur: Bal ve limonlu su karışımı kilo vermek icin yararlı bir yoldur. Bu karışım birçok dietisyen tarafından da tavsiye edilmektedir. Her sabah bir bardak ılık suya 1 limonu sıkın ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp, mideniz boşken için. Metabolizma seviyelerini yükselterek kalorileri daha hızlı yakmayı sağlar. Bu karışım kalori yakarken enerjinizi tüketmek yerine, arttırır.  

7. Soğuk algınlığı ve grip: Limon ve bal soğuk algınlıklarının en eski silahşörlerinden olsa gerek. Limon da ve bal da bakterilerle savaşan doğal ilaçlar olduğu için, hastalık sırasında rahatlamanızı da sağlar. 

8. En iyi detoks yöntemi: Amerika’nin en popülar detoks diyeti, Master Cleanse’de en çok kullanılan iki malzeme limon ve tuzdu. Limonlu su ile tuz karışımı hem toksinleri atmaya yardımcı olur hem de sindirimi kolaylaştırır. 

9. PH değerlerini dengeler: Limonlu ve tuzlu su vücudun ph değerlerini normal dengesine döndürmeye yardımcı olur. PH değerlerinin iyi olmaması sindirim problemleri, cilt hastalıkları, kemik erimesi, ve eklem ağrılarına kadar ciddiyete ulaşabilir. 

10. Mineral depolamaya yardımcı olur: Vücudumuzun genel sağlığı için minerallere ihtiyacı vardır. Fakat mineralleri kendi kendine üretemez, sadece yediklerimizden kazanabilir. Bir tutam tuz ile karıştırılmış limonlu suyu günde 2-3 defa içmek potasyum, magnezyum, demir gibi mineralleri depolamamıza yardımcı olur.

11. Kalp sağlığı: Limon suyu içmek hem kolesterolü düşürür hem de içindeki c vitamini sayesinde damar tıkanıklıklarını önler. Limonun içindeki anti-oksidanlı değerler kanın temiz kalmasını destekler. 

12. Cildi parlatır: Limonata saç ve cilt sağlığı için çok faydalı bir içecektir. C vitamini yaşlanmak ve kırışıklıklardan sorumlu hücrelerle savaşır, yanık, sivilce, renkli izler gibi sorunları iyileştirmeye yardımcı olur. 

13. Saç Bakımı: Evet yine c vitamini kepek oluşumunu, saç kuruluğunu ve kırıkları önler. Limonun anti-bakteri özelliği saç derisi sorunlarının önlemini alır. Yapay şeker yüklü asitli içecekler yerine limonata içip kendinize iyilik yapmış olursunuz.  

Görüntülenme : 1708 Yayınlanma Tarihi: 30/03/2016 14:58:06

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin