Kronik yorgunluğun sebebi: Tükenmişlik Sendromu

Kronik yorgunluğun sebebi: Tükenmişlik Sendromu
Yayınlanma Tarihi: 13.05.2016 13:02 | Değiştirme Tarihi: 13.05.2016 13:02

Fibromiyalji yani ‘kronik ağrı’ sendromu günümüzde yaş gözetmeksizin herkesi etkileyen bir hastalık.

Sürekli yorgunluk, halsizlik, uyku bozukluğu gibi şikayetleriniz varsa fibromiyalji yani ‘kronik ağrı sendromu’ olabilirsiniz. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan, fibromiyaljiye genetik, ailesel ve çevresel pek çok faktörün zemin hazırlayabildiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Şimdiye kadar pek çok neden öne sürülmüş olsa da bugün için kabul edilen görüşe göre fibromiyaljinin nedeni, ağrı algılama sistemlerinde yaşanan bir bozukluk. Ağrıyı beynimize taşıyan yolaklarda aşırı bir aktivite, ağrıyı azaltması gereken yollarda ise bir fonksiyon eksikliği söz konusu. Sonuçta kişide aşırı bir ağrı algılaması oluşur. Enfeksiyonlar, fiziksel ve psikolojik stres de hastalığı tetikleyebilir.”   

Anksiyete sebep oluyor
Hastalığın sadece depresyonlu kişilerde ortaya çıktığının düşünüldüğünü ancak bunun doğru olmadığını vurgulayan Tan, şunları kaydetti: “Fibromiyaljide depresyondan daha sık olarak anksiyete ile karşılaşıyoruz.

Tedavi edilmezse kötüleşebilir 
Tükenmişlik sendromu ise daha çok duygusal bir çöküş, tükenmişlik hissi olup bir duyarsızlaşma hali olarak ifade edilebilir. Kronik ağrılı hastalar tedavi edilmezlerse, tükenmişlik sendromu da yaşayabilirler.” 

Egzersiz yaparak hayata dönün
Hastalığın tedavisi için bu kişileri yataktan uzaklaştırıp günlük hayata döndürmenin, hafif egzersizler yapmaya ikna etmenin önemli olduğunu dile getiren Ayşen Akıncı Tan, gerekirse ilaç tavsiye etti.