Kıyafetlerinizi yıpratmadan yıkamak için, dikkat etmeniz gerekenler

Kıyafetlerinizi yıpratmadan yıkamak için, dikkat etmeniz gerekenler
Yayınlanma Tarihi: 28.10.2016 11:49 | Değiştirme Tarihi: 28.10.2016 11:51

Çamaşır yıkarken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Çamaşırların doğru yıkanması özen ve deneyim ister. 

Çamaşır yıkamanın püf noktaları
Her ne kadar son derece basit ve günlük bir iş olarak görülse de kıyafetlerinizi yıkarken dikkat etmeniz gerekir. Çamaşırların doğru yıkanması özen ve deneyim ister. Çamaşır yıkarken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmediği taktirde çamaşırlarımızın kısa sürede yıpranmasına, renginin solmasına veya küçülmesine neden olabiliriz. 

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler
Çamaşırları doğru gruplayıp yıkayın;
Çamaşırları renklerine göre ayırmanın yanı sıra kumaşlarına da dikkat etmelisiniz. Beyazlar, renkliler, siyahlar, yünlüler, pamuklular, ipekliler vs olarak. Ayrıca çok kirli,az kirli olarak da gruplayabiliriz ki bu da bize su,elektrik ve deterjan tasarrufu sağlar.Daha sonra bir diğer önemli nokta bu ayırdığımız gruplar için uygun olan programı ve dereceyi bulup ona göre yıkamaktır.

Gereğinden fazla toz deterjan kullanmayın;
Çamaşır yıkarken gereğinden fazla toz deterjan koyarsanız, yıkarken çok fazla köpük oluşacağından gömlek yakası gibi yerlerde yeni lekelere yol açacaktır, bu yüzden de çamaşır yıkamanın en ideal yolu sayılmaz.

Fermuarlı ve düğmeli kıyafetlere dikkat edin;
Fermuarlı kıyafetlerinizi yıkamadan önce fermuarlarını kapatmanız gerekir, yoksa fermuar diğer kıyafetlere de zarar verebilir. Gömlek gibi düğmeli kıyafetlerinizi yıkamadan önce düğmelerini açmazsanız düğmeler kopabilir.

Çamaşırlarınızı çok sık yıkamamaya özen gösterin;
Çamaşırlarınızı çok sık yıkamak, kullanım ömrünü azaltacaktır. Çünkü ne kadar kaliteli olursa olsun, her kıyafet yıkanırken deterjanın deforme edici etkisiyle karşı karşıya kalır. Kullanılan malzeme ne kadar güçlü olsa da, er ya da geç çamaşırlarınız yıpranır. Bunun için kıyafetlerinizi kirlenmeden sık sık yıkama yapmayın. 

Tek yıkamada fazla çamaşır yıkamaya çalışmayın;
Çamaşır makinesinde bozulmaya yol açabileceği için tek yıkamada çok fazla çamaşır yıkamamalısınız.

Kaliteli yumuşatıcı ve deterjan kullanın;
Kullandığımız çoğu deterjanın içinde evimizde bulunan ucuz malzemeler vardır. Örneğin tuz, kıyafetlerinizi daha parlak yapar; tebeşir de lekelerin çıkmasına yardımcı olur. Çamaşır deterjanı kullanmak da çamaşır suyuna benzer olarak lekeleri temizler. Limon suyu ise kıyafetlerinizi daha yumuşak ve daha hoş kokulu yapmak için kullanılabilir.