Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kışın ayak bakımı nasıl olmalı?

Kışın ayak bakımı nasıl olmalı?

Ayak bakımı kişisel hijyenin en önemli parçalarından biridir. Bütün gün ayaklarımızın üzerinde durduğumuz düşünülürse ayak sağlığının da genel anlamda ne kadar önemli olduğu tartışılmaz. Düzenli bir şekilde pedikür yaptırmak ayaklarınızı şımartmanın en kolay yolu ancak evde de takip edebileceğiniz doğal bakım ritüelleri, bedavaya uygulayabileceğiniz kürler var.

22.12.2015 11:06

Sağlıklı ve güzel ayaklar için ne yapmalı?

Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın. Dilerseniz ayaklarınıza ekstra bakım için talk pudrası veya krem sürebilirsiniz.

Ayakkabı satın almak için en iyi zaman günün geç saatleridir. Yani ayaklarınızın biraz şiş olduğu zamanlar. Ayaklarınız en şiş haliyle rahat etmişse doğru bir seçim yapmış olursunuz.

Güneşe çıktığınız zamanlarda eğer sandalet veya parmak arası terlik giydiyseniz ayaklarınızın üst kısımlarına mutlaka güneş kremi sürün.

Topuklarınızı ponza taşıyla düzenli bir şekilde temizleyin. En ideali bunu duşta yapmaktır. Saçınızda bakım kreminizle bekliyorken zamanı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Ölü hücrelerden arının, bebek gibi ayaklara sahip olun!

Yatmadan önce yıkadığınız ayaklarınıza, özellikle de topuklarınıza nemlendirici sürün. Ama parmak aralarına kaçırmamaya gayret gösterin çünkü nemli kalan bu bölgelerde mantar oluşabilir.

Yatmadan önce yapabileceğiniz bir şey daha; ayaklarınıza yoğun bir krem sürün ve ardından yün çorap giyin.Sabaha pamuk gibi ayaklar garanti!

Ayaklar yorgun olduğunda tabanlar ağrır, yere zor basarsınız. Böyle zamanlarda tam rahatlayabilmek için tercihen birinden size ayak masajı yapmasını rica edin. Ya da kendiniz yapın! Deneyince vazgeçemeyeceksiniz. Ayrıca tazyikli soğuk su da yorgun ayaklara çok iyi geliyor.

Özellikle yaz aylarında ortopedik veya deri bir ayakkabı kullanmanız gerekir. Bilhassa uzun süre aynı ayakkabıyı giymemeye özen göstermelisiniz! Mantar enfeksiyonu yazın çok sık görüldüğünden, ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulamanız gerektiğini de unutmayın.

Ayak bakımında uyguyalayabileceğiniz doğal reçeteler

Ayak banyosu

1 limonun suyu¼ çay kaşığı tarçın tozu2 yemek kaşığı zeytinyağı¼ su bardağı sütSu

Ayaklarınızın rahatça gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurun ve içine limon suyunu, tarçını,zeytin yağını ve sütü dökün. İyice karıştırın. Ayaklarınızı leğenin içine sokun ve 10‐15 dakika bekleyin. Ayaklarınızı sabunla yıkayıp havlu yardımıyla kurulayın. Ardından krem sürün.

Ayak kremi

1 yemek kaşığı badem yağı1 çay kaşığı zeytinyağı1 çay kaşığı buğday tohumu yağı12 damla okaliptüs esansyel yağıKoyu renkli cam şişe (kremi ışıktan korumak, bozulmasını engellemek için)

Koyu renk cam şişenin içine badem, zeytin, buğday tohumu ve okaliptüs yağlarını koyun.Sıkıca kapattığınız şişeyi çok iyi sallayın, yağların iyice karışmasını sağlayın.Hazırladığınız kremi ayaklarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra sürün.

Yorumlar | 0
üye profil