Kış Mevsimine Özel 5 Sağlıklı İçecek

Kış Mevsimine Özel 5 Sağlıklı İçecek
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 11:47 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2019 11:47

Zorlu hava koşulları, kış mevsiminde özel besin takviyeleri yapmayı gerektiriyor. Kışa özel 5 sağlıklı içecekle hem sağlık bulacaksınız hem de lezzetli içecekler yudumlayacaksınız.

1.ZENCEFİL ÇAYI

Bağışıklık sistemini destekleyici özelliği olan zencefil çayı, inflamasyonla mücadelede de direnç sağlar. Gribin ve soğuk algınlığının getirdiği mide bulantısını giderici özelliği, zencefil çayını özel bir kış içeceği yapar. Hareket hastalığının neden olduğu bulantıyı gidermede de işlevi olan zencefil çayının, kanser tedavisinde de destekleyici rolü vardır.

2.EKİNEZYA ÇAYI

Kış mevsiminde sık sık hasta olanlar için ekinezya çayı ideal bir içecektir. Soğuk algınlığı tedavisinde ve önlenmesinde sık tercih edilen bir içecek olan ekinezya çayı, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri üzerine bilimsel çalışmalara yapılmaktadır. Araştırmalarda ekinezya çayının soğuk algınlığını önlemede ve tedavi etmede etkili olduğu ortaya konulmuştur. Sağlıklı oluşu ile vücudumuza direnç kazandıran ekinezya çayı, hoş aroması ve kokusu ile lezzetli bir kış içeceği olarak öne çıkıyor.

3.DİYET SICAK ÇİKOLATA

Kış aylarının sembol içeceklerinden olan sıcak çikolata, antioksidan seviyesi yüksek içeriğe sahiptir. Kakaoda bulunan antioksidan ve çikolatada bulunan magnezyum, sıcak çikolatayı özel bir kış içeceğine dönüştürüyor. Süt eklendiğinde uzun süre tokluk hissi veren sıcak çikolata, şekersiz yapılarak diyet içeceği olarak tüketilebilir.

Hazırlanışı: 2 kare bitter çikolata, 1 bardak süt, 1 yemek kaşığı kakao gerekli malzemelerdir. Süt içinde kakao karıştırılarak ısıtılır. Karışım ısındıktan sonra içine 2 kare bitter çikolata ilave edilir. Servisten önce çok az miktarda bitter çikolata içeceğin üzerine rendelenerek servis edilir.

4.ALTIN SÜT

Bağışıklığı zararlı virüslere karşı koruyan altın süt, deforme olmuş hücreleri yenileyerek hem cildi güzelleştirir hem de sinir sistemindeki hücreleri yenileyerek stresten dolayı ortaya çıkan sorunları azaltır. Kış içecekleri içinde bol enerji vermesi ile öne çıkan altın süt, vücudun günlük enerji ihtiyacını karşılar, baş ağrısı, ağız yaraları ve diş ağrılarına iyi gelir.

Hazırlanışı: 1 su bardağı yağsız süt, 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı karabiber tozu bir cezve içinde 5 dakika boyunca kaynatılır. Kısık ateşte kaynatılan karışım, bir su bardağına alınarak ılıması beklenir. Sonra 1 çay kaşığı süzme bal eklenerek içilir. Kahvaltıdan önce ya da uyumadan önce olmak üzere günde sadece 1 bardak tüketilmelidir.

5.TARÇINLI, SÜTLÜ KAHVE

Kış aylarında da kahve keyfi yapmak isteyenler, şeker ve şurup ilaveli kahvelerden uzak durmaları gerektiğini bilmelidir. Soya sütü ve badem sütü kullanılarak yapılan kahveleryumuşak tat arayanlar için doğru seçeneklerdir. Karışıma tarçın ekleyerek daha uzun süren bir tokluk hissi yaşayabilirsiniz.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.