Kış Aylarında Rahat Hamilelik Geçirmek 10 tavsiye

Kış Aylarında Rahat Hamilelik Geçirmek 10 tavsiye
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 15:43 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 15:43

Kış aylarında hamilelik dönemi geçiren bayanlar kışın sevimli yüzü yanında olumsuz yönlerine de maruz kalabilirler. Kış mevsiminin olumsuz yönlerine maruz kalmamak için hamile bayanlar birtakım önemler almalıdır.

1. KİRLİ HAVALARDA
Kirli havanın akciğerlere ulaşması durumunda, bebekte ve annede toksik etki oluşabilir. Baş dönmesi, baş ağrısı, burun enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonu oluşabilir. Bu nedenle kirli havalarda hamileler dışarı çıkmamalıdır. Hamilelerin temiz havalarda dışarı çıkması önerilir.

2. TURUNÇGİLLER VE YEŞİL SEBZEYİ İHMAL ETMEYİN
Yeşil sebzeler ve turunçgiller kış sofrasında ihmal edilmemelidir. C vitamini başta olmak üzere mineral ve pek çok vitamin bakımından zengin olan bu besinler hamilelerin ihtiyacı olan etken maddeleri almasını sağlayacaktır.

3. GRİBAL ENFEKSİYONLAR AYAKTA GEÇİRİLMEMELİ
Kış hamileleri gribal enfeksiyonlara yakalandığı zaman yatak istirahati, C vitamini takviyesi, bol sıvı alımı ve boğaz pastili gibi yöntemlerle iyileştirilmelidir.Odada bulundurulacak buhar makinesi ile burun tıkanıklığı sorunu daha az sorunla geçecektir. Gribal enfeksiyonu ayakta geçiştirmek yanlıştır. Doktor kontrolünde tedavi olmak gerekir.

4. BALIK TÜKETİN
Omega 3 desteği takviyesi için haftada en az 2 defa balık tüketmek gereklidir. Ayrıca B vitamini takviyesi için de kırmızı et tüketimi ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir bebek için beyaz ve kırmızı et tüketimi ihmal edilmemelidir.

5. GIDA DESTEK ÜRÜNLERİ VE VİTAMİNLER
En ideal beslenme doğal gıdaları tüketmektir. Ancak bazı durumlarda bebek gelişimi zayıf kalabilir. Bu gibi durumlarda destekleyici gıda takviyeler ve vitaminler doktor kontrolünde alınmalıdır. D vitamini,C vitamini, demir ve fosfat başta olmak üzere tüm multivitaminler uygun dozlarda alınmalıdır.

6. KALABALIKTAN UZAK DURUN
Kış döneminde hamilelik geçiren bayanlar, mümkün olduğunca enfeksiyon bulaşabilecek yerlerden uzak durmalıdır. Okullar, toplu taşıma araçları, AVM ve hastane gibi alanlardan uzak durmalıdırlar.

7. BİTKİ ÇAYLARI
Kış mevsiminin olumsuz koşullarından korunmak için bitki çayları ile vitamin takviyesi alınabilir. Limon çayı, ıhlamur ve ada çayı gibi bitki çayları idealdir.

8. TATLIYA DUR DEYİN
Tatlı tüketimi yüksek tansiyon ve kilo gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar annede kardiyovasküler ve metabolik sorunları doğurmaktadır.Bu yüzden idealin üzerinde tatlı tüketiminden kaçınmak gerekir.

9. PİLATES YAPIN
Kış mevsiminde soğuk havadan dolayı genellikle evde kapalı kalınmaktadır. Bu yüzden evde yapılacak egzersizler hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır. Pilates ve yürüme bandı gibi seçenekler idealdir.

10. UZAK DURUN
Yağ, tuz ve karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Kan şekeri ve tansiyonu olumsuz etkileyen bu gıdaların tüketiminden uzak durmak gerekir.