Kış Aylarında Rahat Hamilelik Geçirmek 10 tavsiye

Kış Aylarında Rahat Hamilelik Geçirmek 10 tavsiye
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 15:43 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 15:43

Kış aylarında hamilelik dönemi geçiren bayanlar kışın sevimli yüzü yanında olumsuz yönlerine de maruz kalabilirler. Kış mevsiminin olumsuz yönlerine maruz kalmamak için hamile bayanlar birtakım önemler almalıdır.

1. KİRLİ HAVALARDA

Kirli havanın akciğerlere ulaşması durumunda, bebekte ve annede toksik etki oluşabilir. Baş dönmesi, baş ağrısı, burun enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonu oluşabilir. Bu nedenle kirli havalarda hamileler dışarı çıkmamalıdır. Hamilelerin temiz havalarda dışarı çıkması önerilir.

2. TURUNÇGİLLER VE YEŞİL SEBZEYİ İHMAL ETMEYİN

Yeşil sebzeler ve turunçgiller kış sofrasında ihmal edilmemelidir. C vitamini başta olmak üzere mineral ve pek çok vitamin bakımından zengin olan bu besinler hamilelerin ihtiyacı olan etken maddeleri almasını sağlayacaktır.

3. GRİBAL ENFEKSİYONLAR AYAKTA GEÇİRİLMEMELİ

Kış hamileleri gribal enfeksiyonlara yakalandığı zaman yatak istirahati, C vitamini takviyesi, bol sıvı alımı ve boğaz pastili gibi yöntemlerle iyileştirilmelidir.Odada bulundurulacak buhar makinesi ile burun tıkanıklığı sorunu daha az sorunla geçecektir. Gribal enfeksiyonu ayakta geçiştirmek yanlıştır. Doktor kontrolünde tedavi olmak gerekir.

4. BALIK TÜKETİN

Omega 3 desteği takviyesi için haftada en az 2 defa balık tüketmek gereklidir. Ayrıca B vitamini takviyesi için de kırmızı et tüketimi ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir bebek için beyaz ve kırmızı et tüketimi ihmal edilmemelidir.

5. GIDA DESTEK ÜRÜNLERİ VE VİTAMİNLER

En ideal beslenme doğal gıdaları tüketmektir. Ancak bazı durumlarda bebek gelişimi zayıf kalabilir. Bu gibi durumlarda destekleyici gıda takviyeler ve vitaminler doktor kontrolünde alınmalıdır. D vitamini,C vitamini, demir ve fosfat başta olmak üzere tüm multivitaminler uygun dozlarda alınmalıdır.

6. KALABALIKTAN UZAK DURUN

Kış döneminde hamilelik geçiren bayanlar, mümkün olduğunca enfeksiyon bulaşabilecek yerlerden uzak durmalıdır. Okullar, toplu taşıma araçları, AVM ve hastane gibi alanlardan uzak durmalıdırlar.

7. BİTKİ ÇAYLARI

Kış mevsiminin olumsuz koşullarından korunmak için bitki çayları ile vitamin takviyesi alınabilir. Limon çayı, ıhlamur ve ada çayı gibi bitki çayları idealdir.

8. TATLIYA DUR DEYİN

Tatlı tüketimi yüksek tansiyon ve kilo gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar annede kardiyovasküler ve metabolik sorunları doğurmaktadır.Bu yüzden idealin üzerinde tatlı tüketiminden kaçınmak gerekir.

9. PİLATES YAPIN

Kış mevsiminde soğuk havadan dolayı genellikle evde kapalı kalınmaktadır. Bu yüzden evde yapılacak egzersizler hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır. Pilates ve yürüme bandı gibi seçenekler idealdir.

10. UZAK DURUN

Yağ, tuz ve karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Kan şekeri ve tansiyonu olumsuz etkileyen bu gıdaların tüketiminden uzak durmak gerekir.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.