Kırmızı noktalar bir seansta lazer tedavisi ile çıkarılabilir

Kırmızı ben, en çok 30 yaş üstü bireylerde gözükür. Eğer sizin de vücudunuzda kırmızı benlerden varsa ne yapmalısınız, endişelenmeniz gerekir mi? Bunu cevabını sizin için verebiliriz.

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2020 18:26
Değiştirme Tarihi: 17.01.2020 18:26
Kırmızı noktalar bir seansta lazer tedavisi ile çıkarılabilir

Her şeyden önce, dünyadaki birçok insan deri üzerinde sonradan beliren nokta ve benlere sahiptir. Ancak et benleri zararsızken, diğer küçük noktalar önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğinden bunlara mutlaka dikkat gösterilmeli. Kırmızı ben ise 30'lu yaşlardan sonra kendisini gösterebiliyor. Genellikle göğüs ve kol bölgesinde görülen kırmızı ben zararlı mıdır?

Kırmızı benlere uzmanlara "ruby noktası" diyor ve genellikle 30-45 yaş arası yetişkinlerde görülüyor. Ancak bazen ergenlik çağında da bu noktalara rastlanabiliyor. Bu kırmızı noktacıklar, kılcal damar genişlemesinden dolayı ortaya çıkıyor ve damar sistemindeki sorunun habercisi oluyor. Zaman zaman cilde yayılmış olarak da beliriyor. Ancak bu noktalar eğer belirli küçük bir noktada yoğunlaşmışsa iyi huylu tümör olmaları da mümkün.

KIRMIZI BENLER SORUN TEŞKİL EDİYOR MU?


Merak etmeyin. Bu noktalar kanserojen değiller ve büyük bir sorun teşkil etmezler. Genellikle göze hoş gözükmezler ve birçok zaman basit bir operasyonla beraber vücuttan alınırlar. Yine de endişelendiğiniz bir durum varsa doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR?


Ruby noktaları bir seansta laser tedavisi ile çıkarılabilir. Tedavi gördükten sonra kırmızı noktalar kurur ve kaybolur. Daha büyük kırmızı noktacıkları kaldırılmak birkaç seans sürebilir. Tedavide cilt iyileşene kadar bu noktalarda patlamalar görülebilir.

 

İlgili Sayfalar: Kadın