Kilo vermek isteyenler için 5 kolay egzersiz

Kilo vermek isteyenler için 5 kolay egzersiz
Yayınlanma Tarihi: 25.02.2019 14:55 | Değiştirme Tarihi: 25.02.2019 14:55

Kışın alınan fazla kiloları vermek ve yaza formda girmek için geri sayım başladı. İşte kilo vermek isteyenlerin yapabileceği vazgeçilmez 5 egzersiz...

Mevsim boyunca alınan kiloları vermek isteyenler kışın sonlarına doğru hazırlıklara başlıyor. Yaza formda girmek ve uzun zamandır beklediğiniz kıyafetlerin içine girebilmek için yapmanız gereken vücut türünüz için en uygun beslenme programının yanında size uygun egzersizleri gerçekleştirmek. Peki ya tüm zamanların en işe yarayan egzersizleri hangileri? Kilo vermek isteyenler ne tür egzersizler yapmalı? Tüm soruların yanıtı bu yazıda... 

1- Koşu

En kolay kalori yakma türlerinden biri ve en çok bilineni hiç kuşkusuz koşmak. Ekstra masrafa girmeden, yalnızca vücudunuzu kullanarak her an her yerde yapabileceğiniz egzersizlerden koşu, kardiyo egzersizlerinden en önemlisi. Sağlıklı bireylerin aşamalı olarak yapabileceği koşu sporu, ormanda ya da sahilde yapıldığında daha da keyifli hale getirilebilir.

2- İp Atlama

Çoğu insanın özellikle çocukluk zamanlarında oyun olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerden ip atlama, en etkili egzersiz türlerinden biri. Yoğun tempoda, senkronize bir şekilde yapılan ip atlama egzersizi, her yerde yapılabilecek, çok çeşitli ekipman gerektirmeyen spor türlerinden. 

3- Yüzme

Yazın serinlemek amacıyla yapılan, yaz tatillerinin vazgeçilmez etkinliklerinden yüzme, kilo vermek isteyenlerin gerçekleştirebileceği egzersizlerden biri. Vücudun neredeyse tüm bölgelerini çalıştıran yüzme, kısa sürede yüksek kalori yakmak için ideal bir egzersiz türü.

4- Bisiklet sürme

Yine çoğu zaman eğlence ve ulaşım aracı olarak kullanılan bisiklet, spor salonlarının vazgeçilmez aletlerinden biri. Kalori yakmak için en ideal kardiyo egzersizlerinden olan bisiklet sürme esnasında kilo verirken bacak kaslarını geliştirmek de kaçınılmaz.

5- Dans

Partilerde, düğünlerde ya da kutlamalarda farkında olmadan kalori yaktığınızı biliyor muydunuz? Dans etmek en etkili kilo verme yöntemlerinden biri. Vücudunuz müziğin ritmi ile hareket ederken bir yandan da kalori yakmaya devam eder. Dans ederek formda kalmak aynı zamanda en eğlenceli egzersiz türlerinden biri. 

 

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Şifa ve gençlik iksiri: Kemik suyu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Baş ağrılarını ciddiye alın!

Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor. Periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.