Keten tohumunun inanılmaz faydası!

Keten tohumunun inanılmaz faydası!

Artık keten tohumunu aktarlarda hatta kuruyemişçilerde bile bulmak mümkün. Peki, ama ne işe yarıyor biliyor musunuz?

1.Yüksek lif değeri:  En muhteşem faydalarından biri mide de jel gibi bir madde üreterek bağırsak yollarına yaptığı temizlik. Yüksek lif değerinin yanında çok düşük karbonhidrata sahip olduğu için diyet yapanların yedikleri her yemeğe serpmesini öneririz.

2.Sağlıklı saç ve Cilt: Eğer sağlıklı saç, cilt ve tırnaklarınız olmasını istiyorsanız 2 yemek kaşığı keten tohumunu salatanıza, çerezinize veya günlük hayatınızda aklınıza gelen her gıdaya katmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. 

3.Kilo vermeye yardımcı olur: Yapılan bir araştırmaya göre keten tohumu ve cevizin obeziteye karşı koyduğu ve kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Keten tohumunun içindeki sağlıklı yağlar ve lif, tokluk hissini uzatır ve daha az yemenizi sağlar.

4.Düşük Kolesterol: Keten tohumunda bulunan çözünebilir lif yağ ve kolesterolü sindirim sisteminde yakalar ve yayılmasını önler. 

5.Keten Tohumu Glutensizdir: Gluten hassasiyeti olanlar için bulunmaz bir besin değeri be tahıllı yiyeceklere harika bir alternatif. İçindeki omega-3 değerleri nedeniyle deniz ürünleri alerjisi olanlara da tavsiye edilir.

6.Yüksek Antioksidan değeri:  Saymakla bitmeyen faydalarından biri de tabii ki içerdiği antioksidan değerleri. Antioksidanlı yiyecekler yaşlanmayı yavaşlatır, hormonal dengeyi ve genel hücresel sağlığı sağlar. 

7.Sindirim Sağlığı: Belki de büyük faydası, sindirim sistemini teşvik etmesi. Sindirim yolları duvarını korur, iltihabı önler. 

8.Kansere karşı: Düzenli keten tohumu tüketmenin göğüs kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır. 

9.Yüksek Omega-3: Bugünlerde nereye gitsek omega-3’ün faydalarını duyuyoruz diyebilirsiniz. Fakat bilim adamları vücudumuzu ve yiyeceklerden aldıklarımızı daha iyi çözdükçe bazı yiyeceklerin Süpermen etkisi karşısında sessiz kalamıyor demek ki. Genelde balık yağlarında bulunan omega-3 keten tohumunda da var, haberiniz olsun.

10.Menapoz Semptomları: Keten tohumunda bulunan lignanların estrojen içerdiği tespit edilmiştir. Ayrıca kemik erimesi riskini de azalttığı kanıtlanmıştır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Görüntülenme : 612 Yayınlanma Tarihi: 04/04/2016 16:25:03

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin