Karın guruldaması kabusunuz olmasın

Karın guruldaması kabusunuz olmasın
Yayınlanma Tarihi: 01.11.2016 16:34 | Değiştirme Tarihi: 01.11.2016 15:39

Hiç beklemediğimiz bir ortam ve zamanda bizi zor durumda bırakabilecek karın guruldamaları ufak bir kaç öneri ile yok olabilir.

Karın guruldaması;

Karın guruldaması, hiç beklemediğiniz bir anda, hiç beklemediğimiz bir ortamda karşıkarşıya kalabileceğimiz, bizi olduka zor durumda bırakabilen ciddi bir problemdir. Sağlık açısından zararlı bir durum değildir. Bir kaç ufak öneri ile önlemini alabilirsiniz. Fakat eğer karın guruldamanız çok şiddetli ve kendinize dikkat etmenize rağmen sürekli devam ediyorsa başka bir sağlık sorununuz olabilir. Bu durumda bir doktora başvurmanızı öneririz.

Karın guruldaması neden olur?

Karın guruldaması çoğunlukla açken meydana gelir. Vucut yemek isteğini guruldayarak belli eder. Karın guruldaması açken karşımıza çıkan bir sorun olsa da tokken de midemiz guruldaya bilir.

Yemek yerken aynı anda havada yutarız ve yutmuş olduğumuz bu hava, bağırsakta kötü gazların oluşmasına neden olur. Bu gazlar karnımızda guruldamaya neden olur.

Kişinin kendini kasması ve strese sokması da karın guruldamasına neden olan bir diğer konudur.

Düzensiz beslenme, hızlı yemek yeme, besinleri iyi çiğnememek, asitli yiyecek ve içecek tüketimi gibi nedenlerde karun guruldamasına yol açar.

Karın guruldaması nasıl geçer;

Gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı,

Düzenli beslenmeye dikkat edilmeli, öğünler atlanılmamalı,

Yemekler az ve sık yenmeli, yiyecekler olabildiğince uzun çiğnenmelidir,

Alkol ve sigara tüketimi mideyi rahatsız ettiğinden bu zararlı maddeleri hayatınızdan uzak tutmalısınız,

Sakız çiğnemek ve pipet kullanmak hava yutmamıza, buda midemizde gaz oluşmasına neden olur. Bu nedenle sakız çiğnemenizi ve pipet kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bitki çayları tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz.