Karın Bölgesindeki Yağlardan 5 Adımda Kurtulun

Karın Bölgesindeki Yağlardan 5 Adımda Kurtulun
Yayınlanma Tarihi: 28.01.2019 09:18 | Değiştirme Tarihi: 28.01.2019 09:18

Karın bölgesi yağlarınızdan şikayetçiyseniz beş adımda karın bölgesi yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

1.ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Karın bölgesi yağlarından kurtulmak için öncelikle şekerli besinleri ve şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Aşırı şeker tüketimi, karaciğer ve karında yağ depolanmasına neden olabiliyor. Sindirimi kolay bir besin olan şeker, hızlı şekilde sindirilerek enerjiye dönüşmektedir. Bu yüzden tüketimi sınırlandırılmalıdır.

2.PROBİYOTİK BESLENMEYE AĞIRLIK VERİN

Bağırsağın normal dengesini sağlamaya yardımcı olan probiyotik bakteriler, sağlık açısından birçok olumlu etkiye sahiptir. Farklı bakteri türlerinin kilo regülasyonu üzerinde dengeleyici işlevi olduğunu açıklayan araştırmacılar, doğru dengeye ulaşmanın karın bölgesi yağı dahil kilo vermeye yardımcı ifade etmişlerdir. Karın bölgesi yağları azaltmada ve genel sağlığı korumada probiyotik ağırlıklı beslenmeye önem vermelisiniz.

3.BALIĞI İHMAL ETMEYİN

Yağlı balık türleri, omega-3 ve kaliteli protein yönünden zengindir. Omega-3 yağ asitlerininçevresel yağlanmayı azaltıcı etkisi bilinmektedir. Haftada 2-3 defa balık tüketerek karaciğer ve karın bölgesinde oluşan yağlarda önemli ölçüde azalma görülecektir.

4.EGZERSİZLER ÖNEMLİ

Bölgesel olarak incelmek için tek başına beslenme önlemleri yeterli değildir. Diyet ve egzersiz işbirliği, karın bölgesi yağlanmalardan kurtulmada etkili yol olacaktır. Kardiyo egzersizleri yanı sıra karın bölgesi için özel egzersizler yağ yakımı sürecini olumlu yönde etkileyecek aktivitelerdir. Dans ve tempolu yürüyüşler bu süreçte yağ yakmayı etkileyecek keyifliaktivitelerdir.

5.LİFLİ BESİNLERİ İHMAL ETMEYİN

Tokluk hissi veren lifli besinler, kilo kaybını destekleyici etkiye sahiptir. Günde 14 gram lif alımı ile 4 aylık süreç boyunca 2 kilo verildiği ortaya konulmuştur. Bununla beraber yüzde 10'luk enerji alımı azalışını da sağlamıştır. Taze sebze ve meyvelerden alınabilen lif, kuru baklagillerle da alınabilir. Lif, obezite, kalp hastalıkları, kolon kanseri, yüksek kan basıncı gibi hastalıklarla da savaşır.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.