Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kahve neden uyku kaçırır?

Kahve neden uyku kaçırır?

Kahve gerçekten uykuyu kaçırır mı? ya da kahve neden uyku kaçırır?

15.11.2016 11:21

Kahve neden uyku kaçırır?
Birçok insan, gece geç saatte kahve içmenin uyku kaçıracağından bahseder. Çoğu zaman uykumuzu kaçırmak adına bilerek kahve içtiğimiz çoktur.  Fakat nedeni konusunda çoğunlukla kimse bir bilgiye sahip değildir. Peki kahve gerçekten uykuyu kaçırır mı ya da kahve neden uyku kaçırır?

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre kahve sadece uyku kaçırmıyor. Kahvenin uyarıcı özelliği olduğu gibi vücut saatini de değiştirdiği ortaya çıktı. Yapılan deneyler boyunca bilim insanları akşam verilen belli dozdaki kafeinin vücut saatini 40 dakika yavaşlattığını ortaya koydu.Yani yatağa gitmeden önce içilen kahve, uyku hormonunun üretimini geciktiriyor. 

Kahve, içen kişiye zindelik verir, günlük rutininde daha hızlı olmasını ve enerjisini arttırmaya yardımcı olur. Geç saatte kahve içmenin uyku kaçırdığı ve eğer düzgün bir uyku uyumak istiyorsanız içmemeniz gerektiği tavsiyesi gerçekten doğru bir tavsiyedir. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin uyarıcı, canlandırıcı etkisinden dolayı, uykunuz kaçabilir. 

Yorumlar | 1
üye profil
selin inan 1 yıl önce
cok guzel bir tavsiye