Kahvaltı yerine geçen içecekler sağlıklı mı?

Yayınlanma Tarihi: 26.05.2016 11:27 | Değiştirme Tarihi: 26.05.2016 11:52

Şişelerin üzerindeki etiketlerde öğünlere sağlıklı bir alternatif olduğu yazsa da, kahvaltılık içecekler gerçekten ne kadar sağlıklı?

Dakikalarla yarıştığımız hayat şartlarında sabah erkenden kalkıp kahvaltı hazırlayıp, giyinip işe gitmek pek kolay değil. Bu nedenle sabahları karnımızı doyurmak için en pratik yöntemleri tercih ediyoruz. Simit ya da poğaça yerine sağlıklı bir şeyler tüketmek isteyenlerin seçenekleri oldukça sınırlı.

Son dönemde sağlıklı ve pratik olarak ön plana çıkan kahvaltılık içecekler hızlı ve sağlıklı kahvaltı çözümü arayanların ilk tercihi oldu. Kahvaltılık içecek kutularının üzerinde ‘sağlıklı’ ve ‘besleyici’ ibareleri yer alsa da, bu ürünlerin kahvaltı yerine geçip geçmediği konusunda şüpheye düşmemek elde değil.

 

Beslenme uzmanları uyarıyor

Beslenme Uzmanı Aloysa Hourigan, paketlerin üzerinde kahvaltının yerini tutacağı yazıyor olsa da, bu kahvaltılık içeceklerin asla bir kase mısır gevreği ve sütün yerini tutmadığını belirtiyor.
Avustralya’da faaliyet gösteren tüketici dernekleri de bu konudaki endişelerini dile getiriyor. Derneğin iddialarına göre paket üzerinde yazılan etiketlerde belirtilen sağlık vaatleri de gerçekçi değil. Geçtiğimiz sene 23 ürün üzerinde bir inceleme yapıldı ve ürünlerin 10 tanesinde 23 gramdan fazla şeker bulunduğu ortaya çıktı. Üzerinde ‘light’ ve ‘sağlıklı’ ibareleri bulunan bir üründe bir paket çikolataya ya da 6 yemek kaşığı toz şekere eşit miktarda şeker bulunması ise hiç normal değil.

 

Kahvaltı için yeterli değil

İçerisinde yüksek lif ve faydalı tohumlar bulunduğu söylenen kahvaltılık içecekler ise makul seviyelerin çok altında kalıyor. Kahvaltılık içeceklerde %10 lif bulunması gerekirken incelenen ürünlerde yalnızca %1.5’lik lif oranına rastlandı. Diyet ürünlerde yağ oranını düşürebilmek için içeceklerin içerisine ise normal oranın üzerinde şeker ya da tatlandırıcı ekledikleri oldukça yaygın bilinen bir gerçek.
Eğer gerçekten sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak istiyorsanız bir kase yulaf ezmesi, bir avuç badem ve dilimlenmiş bir elma gibi gerçekten yüksek besin değerine sahip kahvaltı menülerine yönelin. 

Sabah çocukları okula götürmeye ya da kendi işinize gitmeye çalışıyor olabilirsiniz ama düzgün bir kahvaltıyla oyalanacağınız vakit yalnızca 10 dakika. Bir gece önceden kendinize sağlıklı bir kahvaltılık sandviç hazırlayabilirsiniz.